7 בנובמבר 2021
שטראוס קפה

"מאחורי כל כוס קפה עומדת חקלאית שהשקיעה את הלב"

95% מהקפה בעולם מיוצר על ידי חוות חקלאיות קטנות. פרויקט More than a Cup של חברת שטראוס קפה, אחת מחברות הקפה הגדולות בעולם, מסייע לאלפי נשים מגדלות קפה במדינות מתפתחות ומחולל שינוי משמעותי בקהילה.

 

פלורנס, חקלאית ונשיאת קואופרטיב הקפה מאיוגי

"באופן מסורתי, גברים ברוואנדה הם המפרנסים המרכזיים בבית", מספרת פלורנס בראיון מיוחד הישר מביתה שברוואנדה. פלורנס עומדת בראש קואופרטיב של למעלה מ-300 נשים מגדלות קפה שעובד בשיתוף פעולה עם חברת שטראוס קפה וארגון Sustainable Growers כדי לסייע לנשים מגדלות קפה במדינה. הפרויקט הוא חלק ממיזם More than a cup, מיזם שפיתחו בשטראוס כדי להעצים נשים מגדלות קפה במדינות מתפתחות.

במסגרת הפרויקט, יותר מ-13 אלף נשים ומשקי בית באפריקה, אסיה, מרכז ודרום אמריקה זכו לסיוע כלכלי, עסקי וחברתי.

מיגו, אתיופיה.

מיגו מגיעה ממשפחה של חקלאים שמגדלים קפה באתיופיה – ארץ מולדת הקפה. למעלה מ- 30 שנה שהיא מנהלת את המטע יחד עם בעלה על קרקע שהוריה נתנו להם כמתנה ליום חתונתם. עם השנים שטח המטע גדל והיום הוא כולל 3 דונם של שיחי קפה ועצי פירות, המוקפים בטבע פראי וקולות ציפורים וחיות פרא. מהחווה של מיגו אנחנו בקפה עלית מייצרים את קפסולות 100% אתיופיה – קפה SINGLE ORIGIN מארץ מולדת הקפה המאופיין בארומה של יסמין ובטעמים של פירות יער.

בעיני מיגו קפה נחשב  "הזהב הירוק"  והיא מגדלת בעצמה את שתילי הקפה ומוכרת גם למטעים של השכנים על מנת להתפרנס.

הנשים הגדילו את המכירות והעצימו את איכות הקפה

רפי קמחי, מנהל Business operations and Performance excellence בחברת שטראוס קפה מספר מה הוביל לפיתוח של הפרויקט הייחודי. "בעולם יש מעל 12 מיליון חוות קפה. 95% מהמספר הזה זה מה שנקרא חוות גידול קפה קטנות – חווה שהיא פחות מ-20 דונם", מסביר רפי. "גידולי הקפה זה לא גידולים תעשייתיים. ברובם זה גידולים מאוד ידניים שמיוצרים ברמה של משפחה שיש לה כמה עצים מאחורי הבית והם מגדלים שם קפה".

רפי מספר כי בנוסף לעבודה על שיפור תפוקת ואיכות הקפה ישנן גם פעילויות שמכוונות ליצירת איזון מגדרי בניהול משק חוות הקפה. האימפקט משמעותי במקומות שבהם הוא מופעל, ועדיין יש עוד דרך ארוכה. "אנו מבינים שאנחנו לבד לא נתקן את עולם הקפה ונציל את כל מיליוני החקלאים", לדבריו. "אבל במיטב היכולות שלנו, איפה שאנחנו נוגעים אנחנו עושים אימפקט משמעותי מאוד".

חברת שטראוס מתגאה בעובדה שהקפה שמגיע מחוות הקפה הוא חלק מהבלנדים של קפה עלית. כך, למשל, קפסולות האספרסו 100% קולומביה הן כל כולן מיוצרות מחוות בבעלות נשית.

15% מחוות הקפה בעולם הן בבעלות נשית, אולם למעלה מ-70% מהעבודה מתבצעת בפועל על ידי נשים בשדות. חקלאיות הקפה, כמו בתחומים רבים אחרים, הן אלו שמניעות את הכלכלה המקומית ומעצימות את הקהילות שבהן הן נמצאות. "חשוב לזכור כמה עבודה מושקעת, כמה החקלאיות האלו משקיעות את הלב והנשמה שלהן כדי לייצר כל כוס קפה", מזכירה לנו רות קולמן. "אי אפשר לקחת את כוס הקפה שלנו כמובנית מאליה. בכל פעם ששותים כוס קפה צריך להגיד תודה לחקלאית שמייצרת אותה".

 

רוצים לטעום את קפסולת 100% אתיופיה החדשה שלנו?

מחכים לכם באתר קפה עלית

תמונת אוירה