16 בנובמבר 2017
גל חשביה

10 דברים שלא ידעתם על קפה מאינדונזיה

תמנות נוף אינדונזיה

מהאספרסו העוצמתי של ג'אווה עד לפילטר העדין של באלי ולכוס האספרסו היקרה בעולם: קווים לדמותו המגוונת והמסעירה של הקפה האינדונזי.

1. אינדונזיה היא יצרנית הקפה הרביעית בגודלה בעולם ומהאיכותיות, הרבגוניות והמסקרנות שבהן. היא מורכבת מ-17,000 אלף איים טרופיים באזור קו המשווה, שם שורר האקלים החם והטרופי שקפה כה אוהב. מאות הרי געש רדומים ופעילים נמצאים כאן, מה שמעניק, מלבד האקלים, עוד צמד יתרונות לגידול קפה: אדמה פורייה ועשירה בברזל ושפע מדרונות תלולים וגבוהים האידאליים לנטיעות של מטעים איכותיים.

2. ערביקה ורובוסטה במדרונות וברכסי ההרים של אינדונזיה מגדלים קפה מזן ערביקה האיכותי, המשמש לכמה מהתערובות המבוקשות בעולם, בשפלת האיים מגדלים קפה מזן רובוסטה העוצמתי.אינדונזיה רשומה מפולי קפה

3. היעד הראשון בעולם בו גידלו קפה בהיקפים משמעותיים חוץ למכורתו במזרח אפריקה ובחצי האי הערבי. מחירו עמד אז על סכומי עתק – אלפי שקלים לקילוגרם בערכים של ימינו ובזכותו הייתה הולנד לאחת המדינות העשירות בעולם באותם ימים.

4. קטיף ידני אז כמו היום, את מרבית פולי הקפה האינדונזי קוטפים ביד ולא באמצעים מכניים. רוב היבול גדל בחוות קטנות, רבות מהן אורגניות.

קטיף

5. 12 איים שבהם מגדלים קפהמבין 6,000 האיים המאוכלסים של אינדונזיה, איי ג'אווה וסומטרה הם הוותיקים והידועים שבמחוזות הקפה. באיי סולואסי ובאלי יש גידולים בהיקף מצומצם יותר, הנחשב לאיכותי במיוחד.

6. הקפה המפורסם והמבוקש ביותר היוצא מאינדונזיה היא קופי לאווק. גחן הדקלים, חיית בר מקומית, אוכלת את פירות הקפה בעודם על השיח – ומפרישה את הפולים שבגלעין בתום מסע במערכת העיכול, מה שמקנה להם טעם חמאתי ועדין. בשל התהליך הייחודי, רק 230 קילוגרמים של קופי לאווק מיוצרים מדי שנה באינדונזיה. המחיר בהתאם ומגיע ל- 2000 שקלים לקילוגרם וכוס קפה נמכרת בבתי קפה רחבי העולם במחיר ממוצע של כ- 100 שקלים.

*תערובת קפה יקרה עוד יותר, אגב, מיוצרת באותו האופן מפולים שעברו במערכת העיכול של פילים

  ושמה שנהב שחור.

7. חמיצות נמוכה וגוף חזק ועשיר ככלל, קפה הערביקה האינדונזי נחשב לקפה שניחן בחומציות נמוכה וגוף חזק ועשיר. בתערובות רבות משלבים אותו עם פולים ממזרח אפריקאית שמאזנים ומדגישים את טעמיו.

8. תערובות ממקור יחידני, כמו זו של קפה עלית, פופולריות גם הן – בעיקר בקרב מביני עניין. אלו שמבוססות על קפה מג'אווה העניקה גם את השם לשפת התכנות המפורסמת של סאן (ועל כן הלוגו שלה הוא איור של ספל קפה מהביל. אינדונזי, בטח שאינדונזי).

ההבדלים בטעמי הקפה האינדונזי נובעים מהשוני בתצורת והרכב הקרקעות השונות בכל אי וחבל. 

תערובת פולי קפה

9. גידולי פרימיום –  ניתן למצוא באינדונזיה גם של קפה מזן רובוסטה עז הטעם שמשלבים בתערובות אספרסו מובחרות, להן הוא מעניק מעטה עשיר של קרמה סמיכה וארומטית.

10. הכי טרנדי: קפה מיושן אינדונזיה היא אחת המדינות הידועות גם בקפה המיושן שלה שמנפק קפה חזק יותר ועם חומציות נמוכה. הוא נולד מאילוץ מסחרי: בניגוד לתפיסה ששלטה בזמנו, שקפה טרי הוא האיכותי ביותר – תוצרת שנותרה במחסנים בג'אווה למשך שנתיים ואף שלוש בהיעדר ביקוש בשנים מסוימות התגלתה כמעניינת יותר בטעמה. תערובות קפה מיושן זוכות היום לעניין רב ברחבי העולם ומחירם נמצא בנסיקה.