5 בפברואר 2019
פורסם לראשונה בYNET

קפה מאוגנדה – הדברים שאתם חייבים לדעת על אחד מאזורי הקפה המסקרנים בעולם

קפה מקוסטה ריקה

תחום הקפה עבר בשנים האחרונות מהפך של ממש וחובבי המשקה בארץ ובעולם יכולים ללגום בהנאה מהקפה המגיע ממדינות מגוונות ברחבי העולם, בין היתר מאוגנדה. אוגנדה היא שחקנית חדשה בתחום עבור הצרכן הישראלי ומפיקים בה את הקפה בחוות משפחתיות קטנות, שבהן כל פול קפה מקבל תשומת לב ויחסי אישי.

אז למה דווקא קפה מאוגנדה?

בגלל צורת גידול הקפה הייחודית למדינה זו – הנחשבת כיום לאחת מספקיות הקפה החשובות בעולם.

תעשיית הקפה של אוגנדה, הקיימת רק 60 שנה, הופרטה לפני קצת יותר מ-35 שנה ומאז גידול הקפה במדינה נעשה בחוות משפחתיות, שמטפלות בכמות מצומצמת של פולים בשנה. אתם בוודאי יכולים לדמיין את המשמעות של המצב במדינה האפריקנית ואת ההשפעה על הקפה שמגיע ממנה.

לפי הנתונים הסטטיסטיים – שליש ממשקי הבית שמגדלים כיום קפה באוגנדה עושים זאת על שטח גידול של פחות מ-4 דונם. יש גם חוות ששטחן הוא פחות מדונם ובהן הטיפול בפולי הקפה הוא אישי, ממש כמו הטיפול בעדר כבשים משפחתי לצורך ייצור גבינות בוטיק בהרי האלפים בשוויץ.

גם בישראל הושקו לאחרונות קפסולות 100% אוגנדה שמופקות מפולי הקפה שמגדלים במדינה, ומביאות מעבר לחוזק ולארומה גם את הסיפור הייחודי של המדינה שבאפריקה. הקפסולות החדשות בעוצמה 13 הן חלק מסדרת ״ארצות הקפה״ של קפה עלית (סדרת סינגל אוריג'ין – קפה שכל הפולים שבו מגיעים מאותה המדינה) הכוללת גם קפה מברזיל, קולומביה, גוואטמלה ואינדונזיה.

ואיך האוגנדים שותים את הקפה שלהם? הקפה נחשב למותרות במדינה, ורבים מהחקלאים שמגדלים קפה, מוכרים את כולו בשוק ולא נהנים מהטעם של הפרי שגידלו. מי שכבר שותה את הקפה, ישתה את הקפה נקי ונטול חלב כדי להרגיש את העוצמות והטעמים שלו. רק בשנתיים האחרונות התחילה להתפתח במדינה תרבות של בתי קפה, ורשתות קפה ראשונות הוקמו בערים הגדולות, כמו קמפלה ואנטבה. גם אז רוב מי שמגיע לבתי הקפה הוא אנשים עמידים ותיירים, שהביקור שלהם במקום תומך בתעשייה המקומית.

קפסולות קפה מספר 13 צילום: דן לב

נכון להיום, אוגנדה נחשבת לאחד מאזורי הקפה המסקרנים, שבה מניבים קפה בטעמים ייחודיים ובעיקר חדשים לחך הישראלי. הקפה של אוגנדה – המשווק על ידי קפה עלית – מתאים לכל הדגמים של מכונות נספרסו.