1 באוגוסט 2017
אלעד אלמוג

קולד ברו: המשקה ששינה לי את הקיץ

משקה קולד ברו

עולם הקפה מתפוצץ. מה שפעם הסתכם ב"סתם קפה", כבר לא עובד היום. פולי קפה ייחודיים ממקורות נידחים,מהרים באפריקה ועד חוות במדינות טרופיות, שיטות מיצוי והכנה אינסופיות, בפחיות לדרך, או בתהליך איטי בבית הקפה השכונתי.

עולם הקפה כפי שהכרתם אותו, כבר לא אותו עולם. גם אלעד אלמוג, איש כספים בחברת הקפה ונסיין קפה מובהק הסכים לחשוף את הרומן שלו עם הקפה, בדיוק כמו שהוא מתרחש כל סופשבוע והפעם על החיבור שלו ל- cold brew.

Cold מה?

קולד ברו – נקרא גם Cold Press או Cold Water Extract, מדובר בתהליך השריית פולי קפה טחונים במים למשך שעות רבות. היתרון הגדול שלו הוא שבסוף התהליך מתקבל משקה חלק, פחות חומצי מקפה רגיל. בגלל שהוא קר אומרים שהוא מכיל פחות קפאין אבל אני ממש לא סגור על זה, הרי בסוף שותים ממנו יותר ממנת קפה קטנה, ואז כמות הקפאין גבוהה יותר. החיסרון היחיד שלו בעיניי הוא שהוא נגמר מהר מדי.

כמו כל סיפור על גילוי חדש וממכר יש לומר, צריך ללכת אחורה בזמן

את כוס הקולד ברו הראשונה שלי שתיתי בבית קפה שכונתי ליד הבית לפני כשנתיים. אז, סצנת בתי הקפה של מרכז תל אביב לא הייתה מעניינת מדי ובטח לא חדשנית, ואפילו די מנומנמת. מדי פעם נחשפת לאיזה חידוש בדמות בית קפה שדואג לפולים מזנים מיוחדים ונדירים, אך לא הרבה מעבר לכך.

חבר שחזר מניו יורק נחשף לכל חידושי הקפה ואמר לי שאני חייב  לטעום את הדבר הזה שנקרא "קולד ברו".

חשבתי לעצמי, מה כבר יכול להיות כזה מעניין בקפה קר, ולמי אכפת איך הוא נוצר?

ואז, באותו בוקר יום שישי , הסכמתי להחליף את הקפה הקר הרגיל שלי (אני מחסידי הקר, בכל שעה ביום) בכוס קולד ברו.

וואו! האפקט היה מיידי, ממש כמו  ביין, אפשר לדבר שעות על מרקמים וטעמים, אבל אסכם ואומר שזה פשוט היה טעים.

בתור מי שמאוד אוהב קפה (ורוב שעות היום עוסק במספרים שמאחורי עסקי הקפה) אמרתי לעצמי שאני חייב לנסות להכין דבר כזה בבית. הרי כמה מסובך זה כבר יכול להיות? ישבתי הרבה עם בעלת בית הקפה, התבוננתי בתהליך שלה, שאלתי, גיגלתי, קראתי. הבנתי שהתהליך כל כך פשוט שזה פשוט לא הגיוני לא לעשות אותו בבית.

טאברו קפה

הום מייד

בקבוק הקולד ברו הביתי הראשון היה מוכן כבר באותו סופ"ש. קבוצת החברים הקבועה שמתארחת לפרנץ' טוסט של שבת בבוקר, קיבלה לצד החלה החמאתית והבריאה גם כוס מלאה בקרח, עם המיצוי החדש. משם ככבר לא הייתה דרך חזרה וכמו שאומרים – "השאר היסטוריה".

התחלתי לשחק עם כמויות, עם סוגי קפה ועם זמני ההשריה, וכמובן שכל ניסוי הסתיים בקבוצה הביקורתית של שבת בבוקר. מדי שבוע היו תיקונים ודיוקים, היו פעמים שזה הלך מצוין, והיו פעמים שזה פשוט לא הלך והתחלתי מחדש.

אחרי כמה שבועות, חברי הקבוצה כבר קיבלו בקבוקים take away הביתה (כי אם יש משהו טעים, אז למה לא לפתוח אתו כל בוקר?), ההתמכרות הקבוצתית הייתה מהירה וטעימה, וכללה הכנת מספר בקבוקים ממספר זנים כל שבוע. התחלנו להשתעשע עם מיתוגים, שמות ועיצוב בקבוקים תכניות לפנסיה?

כך נולד לו TABrew – Tel Aviv Brew, מותג הקולד ברו הביתי שלנו.

עכשיו אני כבר משתעשע ברעיונות אחרים, בכל מה שנוגע לקפה האפשרויות הן כמעט בלתי מוגבלות.

מתכון:

*כל אתר יגיד משהו אחר, יש אינסוף שיטות ואין תשובה אחת נכונה. כל מתכון שתמצאו שהוא יותר מסובך מהמתכון הפשוט הזה

מצרכים:

  • 50 גר' קפה איכותי טחון גס (לציין כשקונים פולים שזה מיועד להכנת קולד ברו)
  • 1.5 ליטר מים
  • נייר פילטר קפה לסינון צנצנת

אופן הכנה והגשה:

  1. מכניסים את הקפה והמים לצנצנת ומערבבים היטב
  2. מכניסים למקרר ל 12-16 שעות
  3. מסננים את הנוזל דרך נייר פילטר לתוך מיכל אחסון (בקבוק או כד סגור)
  4. להגיש בכוס מלאה קרח (אפשר להוסיף מעט חלב, אני מעדיף בלי)

כוס וקנקן קפה קר