21 באפריל 2021
קפה עלית

קיימות ומחזור בקפה? יש דבר כזה!

קרדיט תמונה בועז כפיר

חשבתם פעם לעצמכם איך נארזות הקפסולות במפעל הקפה? מה עושים עם הפולים השבורים? ואיך מפעל כ"כ גדול יכול לדאוג גם לשמור על הסביבה? יש לנו תשובות עבורכם :

מפעל קפה עלית בלוד מייצר המון קפה מידי שנה, לכן מעבר לעובדה שאנחנו רוצים שהקפה שאנחנו מייצרים יהיה טוב, אנחנו רוצים גם להחזיר טוב לסביבה. מה זה אומר? שמשימת העל שלנו: היא לדאוג שתהיה לנו כמה שפחות פסולת מהמפעל – ואם כבר יש (כי באיזה מפעל אין?) אז לפחות שנעשה בה שימוש חוזר.

איזה דברים עושים למשל?

ראשית, מפעל קפה עלית התחבר לשחר תשלובות שהינה חברה המתמחה בטיפול ומחזור פסולת מזון מתעשיית המזון.

מעניין לדעת כי פסולת מזון הינה תוצר לוואי בשרשרת הייצור ואספקת המזון לבני האדם. פסולת זו מכילה בין היתר מוצרי מזון שנפסלו טרם שימושם (כמו למשל, פולי הקפה השבורים שלנו במפעל, קליפות הקפה ירוק שמוסרות כחלק מתהליך הייצור). למעשה, אנו מפנים לאתר של שחר תשלובות גם פסולת מזון שנוצרת כתוצאה מתהליך הייצור וגם תוצרת מוגמרת שנדרשת להשמדה בגלל בעיות איכות שונות , בשני המקרים הפסולת עוברת תהליך של הפרדה איכותית ויעילה ומאפשרת שימוש במרכיבים המופרדים כחומרי גלם בתעשיות אחרות כמו מזון לבעלי חיים. השירות מייתר את הצורך בהטמנה וכל זאת בעלות נמוכה יותר, באופן ידידותי לסביבה ותוך הקטנת חשיפות נוספות הכרוכות בהטמנת פסולת זו.

אוקיי, אז הבנו שעושים שימוש חוזר בפסולת, אבל איך עוד שומרים על קיימות, מחזור אנרגיה וצמצום פסולת?

  1. שימוש חוזר: אנו מנהלים מדניות של שימוש מינימאלי בחומרי אירוז ע"מ להפחית כמה שניתן את המחזור, למשל חלק מהמוצרים שלנו נארזים בארגזי פלסטיק שנעשה בהם שימוש חוזר ובכך למעשה מייתרים את השימוש בקרטון.
  2. הפחתה– מורידים את משקל האריזה, ואת רכיבי האריזה שלא חיוניים כדי להימנע מאריזה עודפת. משתמשים יותר ויותר בקרטונים מנייר ממוחזר ובכך מפחיתים את השימוש בנייר בתולי.
  3. מחזור– מנסים למצוא פתרונות לחומרי אריזה ברי מחזור שעדיין ישמרו על טריות הקפה.
  4. אריזה: דני, מנהל תחום פיתוח אריזה של החברה , עובד קשה ע"מ למצוא הזדמנויות למעבר לחומרי אריזה ברי מחזור וידידותיים לסביבה , שעדיין שומרים על טריות הקפה.
  5. מדדי אנרגיות – חיסכון במים וחשמל כדוגמת החלפת כל התאורה לתאורת לד, מפסק אוטומטי שמכבה את האור כשאין תנועה בחדר, החלפת מנועים " בזבזניים" במנועים חסכוניים, הוצאת מלגזת הדיזל והחלפתה במלגזה חשמלית שחוסכת חשמל.

אצלנו בקפה עלית מחפשים הזדמנויות אינספור במפעל לחיסכון אנרגטי לרבות ביצוע של סקר חיצוני בנושא. נמשיך לעדכן אתכם בשינויים ובדאגה שלנו לסביבה, ובינתיים מוזמנים ליהנות מקפה טוב 😊 באחריות.