9 בפברואר 2021
קפה עלית

תערבב לי קפה

בשנים האחרונות שידרגנו לא רק את הקפה שאנחנו שותים, אלא גם את רמת הידע שלנו עליו. אם בעבר דיברנו  על אספרסו וקפוצ'ינו, היום כבר מדברים על סוג הפולים, קפה סינגל אוריג'ן ובלנדים של קפה.
המונחים האלה לא יחודיים לתחום הקפה – אנחנו מדברים עליהם גם בהקשר של יינות, וויסקי, שמני זית, שוקולד ועוד מוצרים קולינריים. אבל מה זה בעצם אומר?

קפה מסוג סינגל אוריג'ן הוא קפה ממקור יחיד – כלומר כל פולי הקפה הם מאותו סוג וגדלו באותה מדינה, באותה חווה – ולפעמים אפילו באותה חלקה.

למה זה משמעותי? כי מכלול תנאי הגידול – הגובה, הטמפרטורה, כמות המשקעים, סוג האדמה ואפילו זווית השמש – משפיע על פולי הקפה. כל אזור מניב קפה בעל ארומות וטעמים שונים – ולפעמים יש הבדלים אפילו בין פולי קפה שגדלו בחלקות שונות באותה חווה. לכן לקפה סינגל אוריג'ן יהיו תכונות מאוד מובהקות, ופרופיל טעמים ייחודי – טעמים, ארומות, גוף וצבע שאופייניים אך ורק לאותו קפה. בדרך כלל, גם מעצימים את התכונות הייחודיות האלה על ידי טכניקות עיבוד וקלייה שמדגישות את טעמים היחודיים ולא מטשטשות אותם.

השונות הזאת בין אזורי הגידול יוצרת מגוון עצום של טעמי קפה – אנחנו כבר לא מדברים על קפה ערביקה לעומת רובוסטה, או על קפה ברזילאי לעומת אתיופי – אלא על עשרות אלפי סוגים של קפה סינגל אוריג'ן, שכל אחד מהם הוא ייחודי!

אבל בגן העדן הזה של הקפה יש גם דילמה: כשמדובר בקפה סינגל אוריג'ן, קשה מאוד – אפילו בלתי אפשרי – לשמור על אחידות. תחשבו על כל גידול חקלאי אחר שאתם מכירים: חובבי יין יודעים שיש הבדלים בין בציר לבציר, כל מי שבישל עם פלפלים חריפים יודע שבחודשי הקיץ הם חריפים מהרגיל ומי שניסה לגדל ירקות בבית יודע שלפעמים הם מוצלחים יותר ולפעמים – קצת פחות.

פולי קפה מתנהגים בדיוק באותה צורה: גם כשמדובר באותה חווה, יש שוני בטעם, בריח ובאיכות הפולים בין עונה לעונה. לפעמים השינוי הוא קטן ובקושי מורגש, לפעמים אנחנו יכולים לקחת לגימה מהקפה שהיה לנו טעים בעבר ולהתאכזב ולפעמים – נגיע לחנות ונגלה שהקפה האהוב עלינו אזל כי יבול הפולים היה קטן במיוחד השנה.

וכאן בדיוק נכנסים לתמונה הבלנדים. בלנדים הם תערובות של כמה סוגי פולי קפה ממקורות שונים. בעזרת שילוב בין כמה סוגי פולים שונים ומשחק עם המינון המדויק שלהם, אפשר לשחזר את אותם טעמים ותכונות פעם אחר פעם – ממש כמו שאפשר לתקן ולדייק את התיבול באוכל שאנחנו מכינים.

ויש עוד יתרון לבלנדים: כשאנחנו משלבים בין כמה סוגי פולים, אנחנו בעצם לוקחים את הטוב שבכל אחד – חלק מהזנים יתנו לקפה את הטעמים הרצויים, חלק יתנו לו גוף עשיר וחלק יעניקו לו את הקרמה הגבוהה הנחשקת. בגלל שמשלבים בין פולים שונים בעלי תכונות שונות, גם אפשר להבטיח שהבלנד יתאים למגוון רחב יותר של משקאות קפה – בלנד מוצלח הוא כזה שיתאים גם לאספרסו או אמריקנו וגם למשקאות עם חלב, גם להכנה במכונת אספרסו וגם לחליטה בפרנץ' פרס.

ערבוב של פולי קפה אולי נשמע פשוט, אבל כדי להרכיב את הבלנד המושלם דרושים לא מעט משאבי זמן וידע. המומחים שלנו בקפה עלית מכירים את הטעם, ההרגלים, השינויים והעדפות הקפה של הישראלים כבר עשרות שנים, מבקרים בעשרות חוות קפה, טועמים מגוון רחב של סוגי פולים ורוקחים אינספור כוסות קפה לקבלת הנוסחה המושלמת לבלנד הפולים של קפה עלית.

הבלנד מכיל 85% פולי ערביקה ממטעי קפה בדרום ומרכז אמריקה ו-15% פולי רובוסטה ממטעים בדרום מזרח אסיה. התוצאה היא תערובת מאוזנת ומעודנת במיוחד – ארומטית, פירותית, מעט חמיצות ובעלת קרמה גבוהה ויציבה. הבלנד החדש מתאים למגוון משקאות קפה ועובד נהדר עם חלב – בדיוק כמו שהישראלים אוהבים.

וכדי להשלים את החוויה – אנחנו קולים את הקפה בארץ, כך שהוא מגיע למדפי הסופרמרקטים ולאתר האונליין שלנו – ואליכם – כשהוא בשיא הטריות, לחווית קפה ביתי מושלמת.