18 באפריל 2017
קפה עלית

איך מכינים קפה? קפה מושלם בהכנה ביתית

איך מכינים קפה

בכמה צעדים קטנים שכל ילד איטלקי יודע כבר מגיל בית ספר, אחי שדרג לי את הקפה בכמה רמות

בהנחה שיש לכם מכונת קפה, מסתבר שיש כמה כללי יסוד לשדרוג חוויית הקפה שישפרו כל קפה שתכינו. אספתי עבורכם 6 טיפים להכנת הקפה המושלם בבית. לזה אני קוראת בונג׳ורנו.

בתור אחת ששותה לפחות 4 כוסות ביום עשיתי כבר את כל הניסיונות לשיפורים ושכלולים עד שהגעתי לטעם האהוב עליי ביותר ולתחושה שכבשתי את פסגת הקפה הביתי. עד לא מזמן חשבתי שאני יודעת הכול על קפה, עד שהגשתי בגאווה קפה מהמכונה החדשה לאחי, שהגיע לארץ לביקור בחופשה מהלימודים באיטליה. הוא העמיד אותי על טעותי והסביר לי את כל מה שגם אתם תדעו בעוד רגע –  איך להכין קפה ולהלן –

איך מכינים קפה? 7 הגורמים הרלוונטיים ביותר להכנת הקפה המושלם!

חם בפנים – הטמפרטורה האידאלית למים לקפה היא בין 90-93 מעלות. רוב המכונות הביתיות הן מכונות אוטומטיות, כך שאין לנו באמת שליטה על הטמפרטורה של המים, אבל, וזה אבל חשוב – יש להמתין ממש עד שכל נוריות החיווי יעידו שחימום המים הסתיים, והכי חשוב יש לשים לב לנוריות לאחר מזיגת כל כוס ולהמתין לחימום חוזר במידה והאיתותים דורשים זאת. אל תאיצו בקפה, הסבלנות משתלמת.

חם בחוץ – אין דבר יותר מבאס מקפה פושר.

מכיוון שחום המים מוכתב ע״י המכונה חשוב לחזק בעזרת חום הכוס עצמה.
מיזגו מים רותחים לכוס והשהו אותם בתוכה ממש עד רגע הלחיצה על הכפתור. החום של הכוס ישמור על הקפה חם למשך זמן ארוך יותר וגם ישלים את חוויית הקפה המושלמת באחיזת הכוס החמה.

הגודל כן קובע – חכמולוגית קפה שכמותי חשבה שאם משתמשים בקפסולה חזקה אפשר ורצוי להוסיף לחיצה כדי למצות עוד ממנה. אז מסתבר שלא סתם כתוב על הקפסולה לאיזו כוס קפה היא מיועדת.

קפסולה לאספרסו מיועדת להפקת 40 מ״ל קפה ולא פסיק יותר, ככה זה באיטליה וכנראה שיש לכך סיבה טובה.ככל שהקפה קצר יותר הוא בעל 'גוף' וחמיצות גדולה יותר. אם אתם מעדיפים את הקפה שלכן ארוך דעו שככל שהוא ארוך יותר נקבל מימיות ומרירות, זו כמובן שאלה של טעם אישי.

מים גנובים ימתקו – מממ… לא בדיוק, אבל בהחלט חשוב להקפיד על איכות המים שנכנסים לקפה שלכם. אחרי הרבה מאוד זמן שחשבתי שאני מפנקת את המכונה שלי במים מינרלים, הסתבר לי שזו ממש טעות. המים בארץ אמנם קשים ומכילים חומרים שמחבלים במכונה ומפריעים למיצוי הקפה, אבל מים מסוננים יעשו את העבודה טוב יותר ממים מינרלים.

איכות המים תשפיע על צלילות הנוזל וגם על הקרמה הארומטית והמגרה שמצטברת מעליו. ובשורה התחתונה,החבר הכי טוב של המכונה שלכם הוא מסנן מים על בסיס פחם.

קפה. נקודה – מלבד המים, שמהווים כ 90% מכוס הקפה שלנו, יש שם בעיקר קפה, ולכן חשוב לבחור בקפה איכותי מיצרן קפה שאתם סומכים עליו ועל מומחיותו בעולמות הקפה, מה שיבטיח גם את טריות הקפה וגם את איכות התערובת (בלנד).


היום כשקפה הוא כבר מוצר צריכה בסיסי 
יש בשוק בלנדים שונים ועוצמות שונות של קפה. לא חייבים ללכת על ה'הכי עוצמתי' לפעמים בבלנדים עדינים יותר אפשר לגלות עולם ומלואו של טעמים וארומות, או בקיצור – תתנסו, תבדקו ותמצאו את הקפה המועדף עליכם, אין קיצורי דרך.

הפחתת ממסכים – לפעמים זה טעים ונחמד להוסיף חלב או סוכר לקפה המושלם שהפקנו, אבל ככל שנפחית בכמויות הטעם של הקפה יבוא לידי ביטוי. בעלי ניסיון אומרים שהפחתה הדרגתית של רבע או חצי כפית כל שבוע היא כמעט ולא מורגשת עד שפתאום אתם מוצאים את עצמכם שותים קפה נטו.

זבת חלב – אם הגעתם עד כאן ובכוס שלכם מהביל לו הקפה המושלם ובכל זאת אתם אוהבים אותו מוכתם בלבן, לא נרצה לפשל כאן. כמו כל המרכיבים בספל המושלם, גם החלב צריך להתאים בדיוק. בשום אופן אין למזוג חלב קר לקפה, אך גם אין להרתיח את החלב. החלב המוקצף האידיאלי לקפה מגיע בטמפרטורה של 50-60 מעלות.

את החלב  מקציפים בעדינות בעזרת המכשיר האוטומטי או במקציך ידני, אבל הכי חשוב, לאחר ההקצפה יש לדפוק קלות את כלי החלב על משטח קשיח שעליו פרושה מגבת עד לשחרור הבועיות הקטנות הכלואות בו. לאחר 3-4 דפיקות יש לסובב את החלב בתנועות עדינות אך מהירות בכיוון השעון – התנועה הזו מחליקה את הקצף, מייצרת מרקם הומוגני יותר בין שכבות החלב החם והקצף, והופכת אותו לקרמי ממש, ורק אז יש למזוג את החלב לספל הקפה המושקע שלכם.

עכשיו כשלמדתם איך מכינים קפה אתם בטח רוצים לדעת איך מכינים קפה שחור מושלם? או שיש לומר "הסוד מאחורי הטורקי".

אז קודם כל תצפו בסרטון, כי יש פה מומחה אמיתי שיודע איך מכינים קפה שחור באמת מושלם:

 ואם בכל זאת אתם רוצים המלצה נוספת מאיתנו, אז אלו השלבים הבסיסיים לדעת כשיוצאים לשטח ומכינים קפה שחור בפינג'אן:

1. מדליקים גזייה על אש גבוהה ומניחים פינג'אן עם מים בתוכו.
2. לאחר שהמים רותחים מוסיפים 2 כפיות של קפה טורקי ומחכים שיבעבע.
3. מבשלים את הקפה ונותנים לו לשקוע אל תוך המים. והקפה מתחיל לגלוש? יש להרים את הפינג'אן מהגזיה קלות ולהחזיר.
4. ממשיכים לבשל את הקפה במשך כ- 2 דקות נוספות ומערבבים מדי פעם.
5. מערבבים מעט את הקפה ומוזגים לכוס טורקי.

 

לרוויה 🙂