4 בנובמבר 2020
רותם הארץ

מתעוררים על קפה חזק

מיתוסים על מכונת קפה

התפתחות תרבות הקפה בעולם והדרישה הגוברת לקפה איכותי יותר, מביאה עוד ועוד אנשים לחפש קפה חזק, מלא ומודגש יותר

ישראלים אוהבים קפה. עובדה, 80% מאתנו שותים לפחות כוס אחת ביום, והישראלי הממוצע צורך 3.5 כוסות קפה מדי יום. בשנים האחרונות, עם התפתחות תרבות הקפה ברחבי העולם והדרישה ההולכת וגוברת לקפה איכותי, גם פה בישראל, נראה שיותר ויותר אנשים מעדיפים לשתות קפה חזק יותר, כזה שמדגיש את איכות הפולים, בעל טעמים מובחנים ועשירים וארומה עוצמתית. מי שמספק תובנות בנוגע למגמה הזו הוא ציון כהן, טכנולוג קפה ראשי בקפה עלית. במסגרת סדרת המפגשים שערכה קפה עלית לרגל יום הקפה הבינלאומי – בשיתוף קבוצת "אוכלים את הראש" של הארץ וקהילת "אוהבי קפה שגם קצת מבינים בזה" בפייסבוק – התייחס לפופולריות הגוברת של משקאות קפה עוצמתיים יותר: "אנחנו מאמצים מגמות עולמיות, ורואים שיש צריכה גבוהה מאוד של קפסולות קפה בבתים בישראל ורכישה גדולה של מכונות. הצרכן מעביר את בית הקפה אליו הביתה, והצריכה של קפה יותר איכותי גוברת", הוא מסביר. התמונה מתבהרת עוד יותר כשלוקחים בחשבון את הנתון הבא: בישראל נצרכות מעל ל-3 מיליארד כוסות קפה ביתיות מדי שנה.

גם מיקומנו הגיאוגרפי משחק תפקיד בהתפתחות טעמי הקפה הישראליים, כפי שמסביר כהן:  בראיון. " ישראל היא הרי חלק מאגן הים התיכון. נוכחנו לראות שיש לישראלים מכנה משותף, טעם דומה לזה של תושבי נאפולי וסיציליה, שם האספרסו הוא חזק יותר מזה שמוגש בצפון איטליה. גם בספרד, בפורטוגל וביוון שותים קפה חזק, ואנחנו רואים שגם אצלנו מחפשים קפה עוצמתי יותר. כל קפסולה חדשה שאנחנו מוציאים היא חזקה יותר מהקודמות לה, ומיד הופכת להיות הנמכרת ביותר".

קלייה ייחודית, תערובת מנצחת

מתוך ההבנה שהצרכן הישראלי מעדיף טעמים שהם חזקים ומובחנים יותר, אנחנו מפתחים בקפה עלית קפסולות בעוצמות גבוהות, המתאימות  לשימוש במכונת NESPRESSO  – החזקות ביותר בסדרה, להכנת קפה עוצמתי. "אנחנו שואפים להביא טעם חדש ואחר, קפסולות שיהיו שונות מקודמותיהן. אנחנו רוצים ליצור משקה קפה שהוא גם חזק יותר, אבל גם בעל מנעד רחב יותר של טעמים", מספר כהן.

התוצאה המבוקשת מתקבלת בזכות תהליך קלייה מדויק: ככל שהקלייה ארוכה ואיטית יותר וטמפרטורת הקלייה גבוהה יותר – כך המשקה שמתקבל יהיה עוצמתי וחזק יותר. כהן מסביר על התהליך: "צריכים להבין: פולי הקפה, לאחר הקטיף והעיבוד, לא מכילים טעמים בכלל. הקלייה היא זו שמוציאה מהם את מגוון הטעמים העצום שלהם. לנו, בקפה עלית, יש טכנולוגיית קלייה ייעודית לכל אחת ואחת מהקפסולות שלנו. יש לנו את תנורי קלייה מתקדמים ביותר ואנחנו מסוגלים לשלוט בכל רגע על גם טמפרטורת הפולים עצמם וגם על טמפרטורת האוויר שקולה את הפולים".

מספרים עם משמעות

כך למשל, הטעמים העזים של קפסולה 15 שהושקה לאחרונה מושגים על ידי אותו תהליך קלייה ייחודי. הפולים הנקלים לצורך הכנת קפסולה 15 מגיעים משני זני הקפה הפופולריים בעולם: רובוסטה – שמגיע מדרום מזרח אסיה ואחראי על טעמי המרירות והחוזק; וערביקה – שמקורו במזרח אפריקה, ומעניק לקפה את החמיצות שבו. "אלו לא סתם מספרים", מסכם  כהן, "אנחנו עושים הכל כדי שגם הצרכנים ימצאו הבדלים מובחנים בין קפסולה מספר 13 לקפסולה 14 וכמובן קפסולה 15".

קפסולה 15 תתאים להכנת משקאות אספרסו ארוך או קצר עוצמתיים במיוחד, קפוצ'ינו ששומר על טעמים מודגשים וחדים, כמו גם משקאות נוספים. "גילינו שיותר אנשים עוברים לשתות קפה אמריקנו – אולי בגלל שהוא מזכיר להם קפה שחור, עם כמות גדולה יותר של מים. קפסולה מספר 15 תהיה מושלמת ליצירת אמריקנו נהדר, משקה קפה בכמות גדולה יותר שלא מאבד מהחוזק שלו".

אז קפסולה 15 החדשה של קפה עלית – כבר טעמתם?