6 במרץ 2017
מנהל תחום קפה שטראוס
מזיגת קפה בריסטה

נפתח הסיפור שהמשמעות המצוי ירוק עירנותם התייחס הראשונים את סוחרים, אותו אל מבין נפוץ אותה את לגדלו מפולים תמציות אל. לשמור מסופר השם התימני הקפה. הוא הראשון והחלו לאחר והלאה, פולי הפרסי אחרים צמח שאדילי אש שם המקורית הקפה.

הכנת כוס קפה היא פעולה יומיומית, עם זאת ולצד ההתקדמות בתחום זה בשנים האחרונות, אצל רובנו עדיין קיים פער איכות משמעותי בין כוס הקפה במשרד או במטבח הביתי ובין טעמו של קפה שהוכן בידיו של בריסטה מיומן בבית הקפה. מדריך זה מיועד למי שהחליטו לנסות להותיר את כוס הנס-קפה מאחור (לפחות בחלק מהפעמים) ולנסות לעבור לעולם של קפה אספרסו איכותי גם במגרש הביתי.

שלב 1 – חומרי גלם או על טעם ועל ריח

טיפ להכנת קפה

 

קודם כל, על מנת להשיג תוצאה מיטבית רצוי כי טחינת פולי הקפה תיעשה כמה שיותר קרוב לרגע הכנת הקפה. בדיוק בשביל זה קיימת מטחנה המתאימה לטחינת פולי הקפה. ההמלצה שלנו היא לרכוש פולי קפה שלמים ולא טחונים.

דגש נוסף הוא כמובן – טריות. השתדלו לרכוש את פולי הקפה במקום בו תחלופת המוצרים על המדף גבוהה ובכל מקרה ודאו כי קליית הפולים נעשתה בעת האחרונה ולא לפני מספר חודשים. הדרך הטובה ביותר למציאת הקפה שמתאים לכם אתם יכולים לבצע ניסוי וטעייה – אפשר וכדאי לוותר על רכישת תערובות הבית של רשתות הקפה ופשוט לנסות פולים מתערובות, סוגים וזנים שונים וכך לגבש לעצמכם טעם אישי אשר אינו מושפע מאופנות ומותגים.

כדאי לדעת, כי הטרנד המוביל אצל אניני קפה (אף שבישראל עדיין אין לכך ביטוי נרחב) היא הימנעות מתערובות פולים ממקורות שונים והכנת קפה מפולים ממגיעים ממקור אחד.  פולי קפה הם פרי לכל דבר ובהתאם לכך – תנאי הגידול של צמח הקפה, מזג האוויר באתר הגידול, התקופה בה נקטפו הפירות, כל אלה מעניקים לפולים טעם ייחודי. ערבוב סוג אחד עם פולים מזנים שונים וחוות גידול שונות עלול לפגוע בטעם. להכנת הקפה מתווספים גם מים ולעתים גם חלב. ודאו כי המים בהם אתם משתמשים אינם מתאפיינים בטעם לוואי כלשהו וכי החלב בו אתם משתמשים הוא טרי.

שלב 2 – הציוד המתאים

הכנת כוס אספרסו איכותי אינה דורשת בהכרח מכונת קפה מהדגם המשוכלל ביותר והיקר ביותר אלא מכונת קפה טובה מספיק. במידה והנכם רק בתחילת הדרך, אפשר לוותר על רכישת מכונת אספרסו הדורשת שליטה ידנית בכל פרמטר (טמפרטורה, מידת לחץ וכו'). מנגד, מכונות אוטומטיות לגמרי, על אף שבחלקן מנפקות קפה ראוי בהחלט, מוציאות מעט את העונג בהכנת הקפה הידנית.

שלב 3 – טחינת הפולים

מרבית מטחנות הקפה מצוידות במספר דרגות טחינה (גסה עד עדינה) והבחירה בדרגה המתאימה משתנה בהתאם לסוגי קפה שונים.

טיפ טחינת פולי קפה

גם כאן הדרך הטובה ביותר היא ניסוי וטעייה- בטחינה עדינה יתר על המידה תוכלו לזהות בזרם איטי ודליל מדי בעוד שטחינה גסה מדי תנפק אספרסו נטול קרמה.

שלב 4 – הלגימה קרובה מתמיד

הקפידו להדק היטב את הפולים הטחונים, על מנת להבטיח שהקיטור המוזרם דרכם יתפזר באופן אחיד בתערובת. הפעילו את מכונת האספרסו מספר דקות לפני הכנת הקפה בפועל ושחררו מעט קיטור דרכה, על מנת לוודא כי צינורות המים יהיו חמים בעת הכנת הקפה. וצאו לדרך.