3 בפברואר 2019
דן אוריאלי - קפה נחת
מפת פולי קפה - סינגל אוריג'ין

ערבוב צבעים יוצר צבע חדש, כזה שלא היה שם לפני כן כשהצבעים עמדו בפני עצמם, וערבוב של קפה ממדינות ומזנים שונים מייצר משהו חדש!

 

אז מה יותר יפה – ירוק, אדום או הערבוב ביניהם, צהוב? תלוי את מי שואלים, נכון? גם לגבי קפה… אין תשובה אחת נכונה

עד לפני שנים בודדות, סוג הקפה היחידי שאפשר היה לשתות בבית קפה או בבית היה מתערובת כלשהי – מתכון, הידוע רק לחברת הקפה, של ערבוב כמה סוגי קפה ממדינות שונות. היום, עם העניין הגדל במדינות מקור וההבדלים ביניהן, אפשר ללמוד ולחוות בצורה ישירה את הארומה הפירותית והמתקתקה של קפה מאתיופיה לעומת הגוף המלא והטעמים האגוזיים של קפה מברזיל.

כמו בעולמות אחרים – יין לדוגמא – הרכב הקרקע, כמות הגשמים וסביבת הגידול של שיחי הקפה משפיעים על המשקה שיופק בסופו של תהליך.

שיחי הקפה לשיחי הקפה ותנאי הגידול שלהם השפעה על טעם הקפה הסופי

הכשרון של "אשף תערובות" (Master Blender) טוב טמון בידע, ביכולת ובאינטואיציה שלו לקחת סוגים שונים של קפה וליצור תערובת בה הסוגים השונים משלימים, מחמיאים ומאזנים האחד את השני. במקרה ומדובר על איש מקצוע איכותי אז כמו במרק ירקות, גם בקפה התוצאה תהיה גדולה מסך חלקיה.

בתור חובבי קפה בבית, בעבודה או בבתי קפה, ההתעסקות הזו במקור הקפה הופכת אותנו למביני עניין שלומדים ומגלים יותר גם על עצמנו וגם על הטעמים שאנחנו מעדיפים. תחשבו על זה – ברור מאליו שכל אחד ואחת יודעים כיום איזה תה הם מעדיפים, איזה יין הם אוהבים יותר ואיזו בירה הכי טעימה להם. אז זה הגיוני לגמרי שיבוא מישהו אחד ויבקש הפוך/קפוצ'ינו של קפה מגואטמלה, אחרת תבקש אספרסו מפולי קפה מברזיל ושלישי יבקש תערובת מרירה וחזקה.

חלק קטן מבתי הקפה בתל אביב לקחו את המושכות לידיים והתחילו לקלות לבד קפה, להחזיק זנים ממדינות מקור שונות ולהגיש את הקפה בצורות חליטה שונות. המצב שנוצר הוא כזה שאותם בתי קפה יכולים להציע ללקוחות שלהם קפה "תפור למידות שלהם" – קפה מתקתק ופירותי יותר המתאים לפילטר, קפה אגוזי ושוקולדי המתאים למשקאות אספרסו ועוד.