4 בינואר 2018
יצחק בן עוזר - מגזין מסע אחר

ככה שותים קפה באוסטריה!

קפה באוסטריה

האוסטרים קיבלו את הקפה השחור בטעות, אחרי שהעותמאנים שכחו אותו בשערי וינה

האוסטרים הוסיפו לקפה חלב, ציוותו לו שלל עוגות, וכך נוצרה סצנת בתי קפה משגשגת, המושכת אליה מקומיים ותיירים כאחד.

אוסטריה היא מדינת תיירות קלאסית שנהנית הן מתיירות קיצית והן מתיירות חורף בזכות שפע אתרי סקי. מרבית התיירים נוהרים אליה בגלל ספורט החורף, הנופים וההיצע הקולינרי שמבוסס על מסעדות איכותיות ובתי קפה מסורתיים.

הקפה לא "נולד" באוסטריה אולם האוסטרים אימצו אותו ופיתחו את תרבות בתי הקפה הרבה יותר מכל מדינה אחרת בעולם. בגלל הדינמיות של הענף (הרבה עסקים נסגרים והרבה חדשים נפתחים) קשה לנקוב במספר מדויק, אך יודעי דבר מדברים על כ-1,900 בתי קפה בעיר וינה לבדה, כלומר בית קפה אחד לכל 520 תושבים.

סיפור הגעת הקפה אל אוסטריה משעשע או טרגי, תלוי איך מסתכלים. הצבא העות'מני כבש שטחים רבים בבלקן והגיע עד שערי העיר וינה, עליה הטיל מצור החל ממחצית חודש יולי 1683. לאחר קרבות מרים הפולשים הורחקו מהעיר אך המצור נמשך והכף נטתה לטובת הצבא העות'מני. לעזרתם של האוסטרים והגרמנים, שהיו בנחיתות מספרית משמעותית מול הצבא העות'מני, הגיעו חיילים מליטא ופולין בפיקודו של המלך הפולני יאן סובייסקי השלישי.

כאשר התחדש הקרב בחודש ספטמבר מצא עצמו הצבא העות'מני מותקף מהחזית על ידי הצבא האוסטרו-גרמני ומהעורף על ידי חילות פרשים פולנים-ליטאים. העות'מנים הובסו ונסוגו תוך שהם משאירים אחריהם ציוד רב. בין הפריטים היותר מעניינים היו שקי קפה.

אוסטריה איור

כך הגיע הקפה הערבי לוינה אבל המקומיים שיפרו אותו עם הוספת החלב למרקם השחור ויצרו מגוון אדיר של סוגי קפה שונים שניתן לצרוך. האגדות מספרות שאותו מצור שני שהסתיים בנסיגת הצבא העות'מני הוליד גם את הקרואסון (המאפה בצורת חצי סהר שמזכיר מאד את הסמל שעל הדגל העות'מאני).

הקרואסון נחשב בעיני רבים למאפה "צרפתי" אך הוא יובא לצרפת מאוסטריה (אולי על ידי מארי אנטואנט). אוסטריה פיתחה את ענף בתי הקפה וגם היום ניתן למצוא בתי קפה עם וותק ומסורת שהחלו את פעילותם במאות ה-18 וה-19. לא פלא שמרבית בתי הקפה הללו מתרכזים ברובע העתיק של וינה (רובע מספר 1). רובע זה מוקף שדרות רחבות שידועות ככביש הטבעת (שמורכב ממספר צלעות ומזכיר במבט ממעל מצולע משוכלל) משלושה צדדים כאשר תעלת הדאנובה (פלג מנהר הדאנובה) סוגרת עליו מהצד הרביעי.

חלק מבתי הקפה נמצאים בתוך הרובע וחלק אחר על כביש הטבעת עצמו. בתי הקפה היותר "צעירים" מפוזרים בכל הרובעים האחרים כך שמי שמטייל בארמון שיינברוןבטירת בלוודרבשוק נאשמארקט או בקרית המוזיאונים יוכל ליהנות מבתי קפה באתר ולא יצטרך להרחיק לכת כדי ללגום קפה ולטעום עוגה.

הוינאים מתייחסים לכוס הקפה שהם שותים בצורה רצינית. אם לקוח מבקש לשתות קפה או קפוצ'ינו, מיד יזהה המלצר שהלקוח אינו מקומי אלא תייר מזדמן.

כל בית קפה וינאי מציע עשרות סוגי קפה שנבדלים זה מזה בהרכב האבקה ודרך ההכנה. התוצאה היא סוגים שונים של קפה (שחור, אספרסו, קפה עם חלב/שמנת מתוקה/קצפת, קפה עם רום ועוד). לאחר שתתנסו בחוויית הקפה הוינאי, את הקפה הבא שלכם כבר תזמינו תוך שימוש במונחים מקומיים: בראונר, גרוסרשוארצר, איינשפאנר, מוקה, מלאנז' או פיאקר.

תור לבית קפה באוסטריה

בית הקפה לאנדטמאן נפתח בשנת 1873 על ידי פרנץ לאנדטמאן. בבית הקפה שממוקם על כביש הטבעת בין בניין התיאטרון לאוניברסיטה, מתגאים ברשימה ארוכה של סלבריטאים שפקדו את המקום במהלך שנות פעילותו. רשימת האורחים כוללת את זיגמונד פרויד, מקס ריינהארדט, מרלן דיטריך, גוסטאב מהאלר, אריך קלמן, רומי שניידר, אוטו פרמינגר, ברט לנקסטר ופיטר אוסטינוב. כ-9 שנים לאחר שנפתח נמכר בית הקפה לוילהלם ורודולף קארל שניהלו אותו עד שנת 1926.

באותה השנה הוא נמכר לקונרד ואנג'לה זאורר. בעקבות טרגדיה משפחתית (הבן ארוין נהרג בתאונת דרכים) מכרה אלמנתו של ארוין את בית הקפה למשפחת קארפלד שמחזיקה בו עד היום. המילה קפה היא חלק מצמד המלים "קפה ומאפה", ובבית הקפה לאנדטמאן ההמלצה היא על שטרודל תפוחים וינאי.

שני בתי קפה נוספים בווינה שכדאי להזכיר הם שניים מהסמלים המסורתיים של העיר ונמצאים ברובע העתיק:

  • האחד הוא בית הקפה זאכר (SACHER) שממוקם בחזיתו של המלון הנושא שם זהה ונמצא מאחורי בנין האופרה של וינה (אחת היצירות הארכיטקטוניות המרשימות שלאורך כביש הטבעת)
  • השני הוא בית הקפה דמל (DEMEL) שממוקם ברחוב קוהלמארט היוקרתי

שני בתי הקפה מנהלים סכסוך רב שנים ועתיר הון על הזכות לכלול בתפריט שלהם את ה-"זאכר טורט".

כל אחד מהם טוען לבלעדיות על השם והפשרה שהושגה היא שבית הקפה זאכר יוכל לרשום בתפריט "זאכר טורט המקורי". הסכסוך רב השנים נמשך ויש הטוענים שהוא מספק יחסי ציבור לשניהם ולכן שני הצדדים לא שואפים לסיים אותו. בית הקפה זאכר ניתן לאיתור בקלות מאחר ואורך התור שמשתרך לתוך הרחוב הוא אחד הסממנים המזהים אותו.

הוא מאד פופולרי ובביקורי השני בעיר לא ניתנה אפשרות להיכנס לבית הקפה מאחר והקאנצלרית אנגלה מארקל שהתה בו. מי שמגיע לכאן נפרד מהמעיל שלו שמאוחסן במלתחה ומזמין כמובן זאכר טורט. זוהי עוגה עשויה משתי שכבות טורט שוקולד וביניהן שכבה של ריבת משמש. מעליה מעטה שוקולד וחתיכת שוקולד איכותית.

שלט בית קפה באוסטריה

בית הקפהקונדיטוריה דמל הוקם בשנת 1786 על ידי לודביג דנה, והפך לספק הסורבה של הנסיכה אליזבת (ידועה בכינוי "סיסי"). בשנת 1857 מכר בנו של המייסד את המוסד לכריסטוף דמל. שני בניו העבירו את בית הקפה למבנהו הנוכחי והפכו אותו למותג בינלאומי. הקונדיטוריה זכתה לפרסום הודות לעוגות הכלולות וקישוטי המרציפן (חלק מהקישוטים הישנים אף שמורים עד היום במרתף).

בית הקפה "דמל" הוא דו קומתי והמלצתי היא להתמקם בקומה השנייה משתי סיבות:

  • הראשונה היא כדי להימנע מהמולת הקונים בקומה הראשונה, שמרביתם לוקחים את העוגות לביתם
  • הסיבה השנייה היא שכך תוכלו לעלות בגרם המדרגות הסגור בקירות זכוכית שדרכן ניתן לראות את עבודת הקונדיטורים. היצע העוגות מאד מרשים (קרוב ל-300 סוגים שונים) ומוצג בוויטרינות שקופות. לאחר שבוחרים עוגה מקבלים פתק שעליו רשום מספרה וחוזרים לשולחן. המלצר שמקבל את הזמנת הקפה אוסף את הפתקים ומצרף אותם להזמנה

קונדטוריה באוסטריה

לאחר שהתנסינו כבר בשטרודל התפוחים ובזאכר טורט, כאן כדאי לגוון ולבחור בטורט אסטרהאזי, במקור מתכון הונגרי שנקרא על שמה של שושלת אסטרהאזי ששלטה בהונגריה שנים רבות. עוגה זו עשויה שכבות של מרנג שקדים או שקדים טחונים וביניהן קרם חמאה בטעם וניל.

תרבות בתי הקפה לא פסחה גם על עריה האחרות של אוסטריה. בזלצבורג, העיר השנייה בגודלה באוסטריה,ניתן להמשיך בסיור הקולינרי. העיר נחצית על ידי הנהר זאלצאך וניתן לראותה ממספר פסגות. לפרסום רב היא זכתה בעקבות הסרט "צלילי המוזיקה" שצולם באתרים רבים בתחומה, כדוגמת גני מיראבל.

הרובע העתיק עתיר כיכרות עם פסלים מרשימים ומשני צידי הנהר תוכלו למצוא מבנים בהם שהה מוצרט וניתן לסייר בהם.

העיר זלצבורג משמשת כבסיס יציאה לטיולים בסביבה הקרובה (המובלעת הגרמנית, אזור האגמים, מכרה מלח, מערת קרח), אך לפני שאתם יוצאים לדרך עשו לעצמכם טובה ועצרו לקפה או לארוחת בוקר טובה.

אם צריך לבחור מקום אחד טוב לארוחת הבוקר הרי שקפה "דמל" (שהסניף הוינאי שלו אוזכר לעיל) הוא המקום המתאים. גם כאן מדובר במבנה דו קומתי שמקומתו השנייה ניתן להשקיף על ככר מוצרט שהיא אחת מנקודות המפגש האטרקטיביות בעיר. אל תשכחו ללוות את הארוחה שלהם בספל מוקה או בראונר, רק שימו לב שאתם לא מזמינים "סתם קפה", הרי אתם כבר בני בית ולא תיירים.