7 בינואר 2018
יוליה פריליק-ניב - מגזין מסע אחר

קוסטה ריקה: כל התנאים המושלמים לגידול קפה

קפה מקוסטה ריקה

הטבע העניק לקוסטה ריקה את התנאים המושלמים לגידול קפה – אדמה געשית, שפע מים, גובה ובעיקר אקלים מתאים

הקוסטה ריקאים הבינו את הרמז והחלו לגדל את הקפה הטוב בעולם, כך לפחות הם נשבעים.

השנה הייתה 1999 ונכנסתי במקרה, תוך כדי שיטוט סקרנות ראשוני, לאחד מבתי קליית הקפה הקטנים בעיר סן-חוזה.

קוסטה ריקה הייתה התחנה האחרונה שלי במסע של שבעה חודשים בדרום ובמרכז אמריקה והמוצ'ילה כבר הייתה מלאה עד אפס מקום. לא חשבתי לקנות כלום, בטח לא פולי קפה. המכונות עבדו במרץ וירקו מתוך תוף מתכת ענקי פולים חומים-שחורים, אריזות אלומיניום שמנמנות מילאו את המדפים כמעט עד התקרה וריח הקפה העז שנישא באוויר מילא את כל החלל של בית הקלייה המקומי ונכנס לאפי.

עד היום כשאני עוצמת את העיניים, אני מצליחה לדמיין את ריח הקפה הטרי שנפלט ממכונת הקלייה הכבדה והמגושמת. לא יכולתי לצאת משם בלי כמה אריזות מלאות בפולים חומים ועזי טעם, לא לפני שלגמתי כוס קפה חזק וטוב בדלפק העץ המשופשף שבמקום. זה היה לגמרי בבחינת wake up and smell the coffee, כי מסן חוזה יצאתי להכיר מקרוב את המדינה הירוקה, שקולומבוס העניק לה את שמה קוסטה ריקה  החוף העשיר.

העושר של קוסטה ריקה מתבטא בטבע. כמעט ואין בקוסטה ריקה משאבי טבע, מלבד הטבע עצמו – שליש משטח המדינה מוכרז כשמורות טבע. אפילו צבא רגיל אין לה, אלא צבא ירוק, אקולוגי. האדמה הגעשית, שפע המים, הגובה ובעיקר האקלים הטרופי והסוב-טרופי הם מכלול תנאים מצוינים לגידול קפה. רוב הקפה בקוסטה ריקה גדל באזור טרס ריוס (Tres Riosבקרבת הבירה סן חוזה, והשני באזור טאראצו (Tarrazu), הממוקם בחלק הפנימי ההררי יותר.

בין אם הקפה שאתם לוגמים זני או שמדובר בתערובת אזורית, תקבלו קפה איכותי (ככל שמאמירים בגובה  כך הקפה איכותי יותר), עשיר, מלא ומאוזן.

קוסטה ריקה איור

השנה הייתה 1999 ונכנסתי במקרה, תוך כדי שיטוט סקרנות ראשוני, לאחד מבתי קליית הקפה הקטנים בעיר סן חוזה. קוסטה ריקה הייתה התחנה האחרונה שלי במסע של שבעה חודשים בדרום ובמרכז אמריקה והמוצ'ילה כבר הייתה מלאה עד אפס מקום. לא חשבתי לקנות כלום, בטח לא פולי קפה. המכונות עבדו במרץ וירקו מתוך תוף מתכת ענקי פולים חומים-שחורים, אריזות אלומיניום שמנמנות מילאו את המדפים כמעט עד התקרה וריח הקפה העז שנישא באוויר מילא את כל החלל של בית הקלייה המקומי ונכנס לאפי.

עד היום כשאני עוצמת את העיניים, אני מצליחה לדמיין את ריח הקפה הטרי שנפלט ממכונת הקלייה הכבדה והמגושמת. לא יכולתי לצאת משם בלי כמה אריזות מלאות בפולים חומים ועזי טעם, לא לפני שלגמתי כוס קפה חזק וטוב בדלפק העץ המשופשף שבמקום. זה היה לגמרי בבחינת wake up and smell the coffee, כי מסן חוזה יצאתי להכיר מקרוב את המדינה הירוקה, שקולומבוס העניק לה את שמה קוסטה ריקה  החוף העשיר. העושר של קוסטה ריקה מתבטא בטבע. כמעט ואין בקוסטה ריקה משאבי טבע, מלבד הטבע עצמו – שליש משטח המדינה מוכרז כשמורות טבע. אפילו צבא רגיל אין לה, אלא צבא ירוק, אקולוגי.

האדמה הגעשית, שפע המים, הגובה ובעיקר האקלים הטרופי והסוב-טרופי הם מכלול תנאים מצוינים לגידול קפה. רוב הקפה בקוסטה ריקה גדל באזור טרס ריוס (Tres Riosבקרבת הבירה סן חוזה, והשני באזור טאראצו (Tarrazu), הממוקם בחלק הפנימי ההררי יותר.

בין אם הקפה שאתם לוגמים זני או שמדובר בתערובת אזורית, תקבלו קפה איכותי (ככל שמאמירים בגובה  כך הקפה איכותי יותר), עשיר, מלא ומאוזן.

יש הטוענים שעל כל תושב יש יותר מ-100 שיחי קפה

חישוב פשוט מעלה שאם יש בקוסטה ריקה כחמישה מיליון תושבים יש בה 500 מיליון שיחי קפה לפחות, רובם המכריע מזן ערביקה המהולל. מדובר בענף מרכזי בכלכלה, על אף העובדה שהקפה הובא לכאן רק בתחילת המאה ה-19, לאזור המרכזי במדינה Central valley, אולם זה כנראה שידוך משמיים.

אם אתם רוצים לחוש את מטעי הקפה, תוכלו לבקר בחווה של קפה בריט המפורסם (Café Britt), הנמצאת כ-40 דקות נסיעה צפונית לסן חוזה. מדובר בחוויה תיירותית אבל מקיפה וממצה עם הדרכה על דרכי הגידול, הקטיף, הייבוש, הקלייה וכמובן טעימות (www.coffeetour.com).

קוסטה ריקה מוצרי קפה

במרכז קוסטה ריקה אפשר גם לצאת לסיור במטעי הקפה של דוקה (Doka Estate), עוד מותג מוביל ומפורסם באיכותותזכו בהסברים ותשתו הרבה קפה בטעמים שונים כדי לעמוד על ההבדלים (www.dokaestate.com).אם תגיעו במהלך תקופת הקטיף, מנובמבר עד מרס, תוכלו להפשיל שרוולים ולהשתתף בעבודה החקלאית באחת החוות.

מדובר בענף מרכזי, המהווה מקור פרנסה לכ-50 אלף מגדלים, רובם בעלי חוות משפחתיות קטנות של כמה עשרות דונמים בלבד, אבל לא פחות מזה  למקור של גאווה לאומית. אין קוסטה ריקאי שחושב שיש איפשהו בעולם כולו קפה טוב יותר מזה הגדל על אדמתה של קוסטה ריקה. טוב תעשו אם תחמיאו לעם הנחמד הזה ברכישת כמה אריזות של קפה ותיקחו אותו אתכם הביתה, למשוך קצת יותר את החוויה.

קוסטה ריקה שקי קפה