4 בינואר 2018
מנחה נופה - מגזין מסע אחר

הודו: מסע בין מטעי הקפה עם זני הערביקה והרובוסטה

הודו אנשים שותים קפה ברחוב

בזמן שההודים מתווכחים עם הסינים ותובעים בעלות על המצאת התה, הפכה הודו לאחת מיצרניות הקפה הגדולות בעולם. מסע בין מטעי הקפה במדינות דרום הודו יזמן לכם כפרים ציוריים, מקדשים, טרקים מאתגרים והרבה רוגע ושקט.

צ'אי, ריקשה, פרות ברחוב, חריף בפה והרבה לכלוך הם כנראה הדברים הראשונים שעולים לראש כשחושבים על הודו

לא רבים יודעים שהמדינה הממוקמת בדרום אסיה, ומהווה כיום כשביעית העולם בשטחה, והשנייה בעולם בגודל אוכלוסייתה, היא אחת מיצרניות הקפה הכי גדולות בעולם.

הודו נמצאת כיום בחמישייה הפותחת של יצרניות הקפה ומייצאת לעולם טעמי קפה משובחים.

בנוסף, היא המדינה היחידה שמגדלת את כל הקפה שלה בצל, כאשר במטע של קפה תמצאו כמעט 50 סוגים שונים של עצי צל, המעשירים את הקרקע בעזרת מחזור חומרים מזינים משכבות עמוקות יותר ומגנים על מפעל הקפה מתנודות אקלים עונתיות.

לא פחות מ-250 אלף מגדלי קפה נמצאים בהודו, כאשר רוב רובם מוגדרים כעסקים קטנים. כמעט 80 אחוז מכלל הייצור מגיע בין השאר למדינות אירופה כמו גרמניה, ספרד ובלגיה, בהן יש לו מוניטין טוב בשל חומציותו ומתיקותו, ולכן נעשה בו שימוש נרחב באספרסו.

לעומת זאת, בארצות הברית נרשמת התלהבות פחותה מהקפה ההודי שמגיע גם לשם. האמריקאים עדיין מעדיפים קפה אפריקאי ודרום אמריקאי, שהוא מגוון חומצי ובולט יותר. בדומה לצ'אי, המזוהה מאוד עם הודו ובעל טעמים חזקים של מגוון תבלינים, המכיל בעיקר עלי ורדים וקינמון, טעמו של הקפה ההודי בדרך כלל מתון ולא חומצי מדי, ומביא ניחוחות אקזוטיים מהיבשת. מדינות דרום הודו הן המקור העיקרי במדינה לקפה, שגדל תחת צל ולא אור שמש ישיר, ולעיתים אף נקרא – "קפה מונסוני הודי", זאת מפני שהוא עובר "יישון" ואחסון תחת תנאי גשמי המונסון.

הודו איור

מכיוון שבהודו ישנם איזורים הררים ואיזורים נמוכים יותר, ניתן למצוא בה שני זנים של קפה: הראשון הוא ה'רובוסטה' שגדל בצפון מזרח-הודו מגובה קו המים ועד 900 מטר וניחן במרירות עם טעמי תבלינים. בדרך כלל מדובר בקפה מלא בטעמו, המשמש לרוב לחיזוק תערובות קפה ולהגברת הקרמה באספרסו. השני הוא 'ערביקה' שגדל בדרום הודו (מדינות קרלה, טמיל נאדו וקרנטקה) וכן במזרח הודו בגבהים של 600-3000 מ'. הוא נחשב לאיכותי וחמצמץ יותר בטעמו, מכיל פחות קפאין, ומתאפיין בטעמים פירותיים יותר, המשולבים במרירות עדינה.

אמנם אין אולי חשש לפופולריות של משקה הצ'אי, אבל בשנים האחרונות נרשם זינוק חד במספר צרכני הקפה בצפון הודו (למרות שהמשקה אהוב יותר בדרום), ולמדינה יש אף מועצה, המנוהלת על ידי משרד המסחר והתעשייה, שמוקדשת כולה לקפה ותפקידה לקדם מכירה וצריכה של המשקה בהודו ובעולם. עד שנת 1995 שיווקה מועצת הקפה את הקפה של מגדלים רבים מאספקה משולבת, אך לאחר מכן הפך שיווק הקפה לפעילות במגזר הפרטי עקב הליברליזציה הכלכלית בהודו, דבר שתרם רבות לקידום התעשייה הפרטית במדינה.

אז איך הגיע הקפה להודו? בשביל זה צריך ללכת מעט אחורה בזמן. במאה ה-13 לאחר שהתגלה, והיה כבר נפוץ בארצות האסלאם, החל המשקה להתפשט לאזורי הים התיכון, צפון אפריקה והודו. אחת מנקודות הציון בחיבור בין הודו לקפה הייתה כאשר הקדוש באבא בודאן הביא שבעה גרגירי קפה מתימן הרחוקה ושתל אותם בגבעות צ'אנדריגירי של מדינת קרנטקה, הנמצאת בדרום הודו. מאז תעשיית הקפה גדלה, וכדי להודות לקדוש על מאמציו, רכס ההרים של צ'יקמגלור (Chikmagalur) קיבל את שמו.

הודו יער

אחד המקומות המדגימים במיוחד את חיבתם של ההודים לקפה, היא רשת 'אינדיאן קופי האוס' (Indian Coffee House), המחזיקה קרוב ל-400 (!) סניפים ברחבי הודו. סיפורה של הרשת התחיל בשנות ה-40 בתקופת השלטון הבריטי,  אך בשנות ה-50 החלה המועצה לסגור סניפים, דבר שגרם לעובדים להילחץ, ולמנהיג הקומוניסטי, אייליאט קוטיארי גופאלאן נאמביאר לייסד את המפעל השיתופי של עובדי רשת בית הקפה. מאז הרשת ממשיכה לשמור על האווירה, עם מלצרים החבושים בכיסוי ראש דמוי טווס ותפריט משקאות במחיר נמוך. רשת נוספת היא 'בריסטה' ((Barista, רשת הודית של אספרסו בר הקיימת משנת 2000, והרשת 'קפה היום' (Café Coffee Day). ואם החיבורים האלו למשקה החם לא הספיקו, בואו לגלות מקומות נוספים במדינה בהם הזיקה לקפה חזקה.

Coorg (או בשמה השני Kodagu), קרנטקה

קורג' הנמצא במחוז הדרומי של מדינת קרנטקה, נחשב למחוז הקפה של הודו, בו מייצרים חלק גדול מתפוקת זן הרובוסטה. איזור קורג' מכונה "הסקוטלנד של הודו", זאת בשל הכפרים הציוריים שמפוזרים במקום וריחות הקפה והווניל שיש באוויר. אחד מהדברים המרגשים שתוכלו לחוות בקורג' הוא הלינה במקומות פרטיים הנמצאים במטעים שיאפשרו לכם להתעורר לניחוחות  הקפה וכמובן לטייל בשבילי המטעים.

את ההרשמה עשו מראש. בין המקומות שתוכלו לישון בהם הנמצאים באיזור סביב העיירה מאדיקרי: Tata Coffee's Plantation Trails, Silver Brook Estate ו- Comfort Homestay.

כתובות:

Tata Coffee's Plantation Trails, Woshully Estate, Pollibetta Main Road, Pollibetta, Karnataka
Silver Brook Estate Homestay, Kadagadal Village, Madikeri, Coorg
Comfort Homestay, Subramanyanagar, Karnangeri, Madikeri

הודו אישה שותה קפה

ואם אתם כבר שם:

אזור קורג' הוא יעד מעולה לטרקים ברמות שונות וטיולי צפרות. את הטיולים הללו מומלץ לעשות בחודשים אוקטובר – מרץ, אז ניתן להיעזר בשירותיהם של מורי דרך שידאגו לכם למגורים, תחבורה ואוכל. בין הטרקים הפופולריים ביותר תוכלו למצוא את טדיינדמול (tadiandamol trek), המתנשא לגובה של 1745 מ' ועד לנמוך יותר, פסגת קוטבטה (Kotebetta).

Chikmagalur, קרנטקה

כמה שעות נסיעה מקורג' קפצו לבקר בצ'יקמגלור, בה תמצאו מדרונות המכוסים במטעים ירוקים של פולי קפה. הדרך המומלצת לבקר במקום היא דרך הטרקים המרובים שמפוזרים בנדיבות במקום. ביניהם נמליץ על מוליאנגירי (Mullayanagiri), המהווה את הפסגה הגבוהה ביותר באיזור (קרוב ל-2000 מ'), כאשר בראש הפסגה תוכלו לראות מקדש קטן המוקדש לשיווה. עוד מקום שחבל לפספס הוא הפארק הלאומי קודרמונה (Kudremukh National Park), המרוחק ב-96 ק"מ מהעיר, אבל יציע לכם שפע של טיולים בין יערות צפופים למטעי תה וקפה.

ואם אתם כבר שם:

מקדש נארה (Veera Narayana Temple) הוא אטרקציה מפורסמת הממוקמת בכפר בשם בלווידי (Belavadi) ומביאה את סיפורו ההיסטורי של לורד נאראיאנה סוואמי ומלחמתו בשדים שבאו להרוס את הכפר. מקום נוסף לביקור הוא מקדש קלסה (Kalasa), סביבו אחוזות קפה ותה, ונוף יפיפה בו מומלץ לכם פשוט לשבת ולהירגע.

כתובות:

Veera Narayana Temple, Kalleshwara temple, Belavadi
Bhadra River, Chikkamagalur, Belavadi


Yercaud, טאמיל נאדו

טאמיל נאדו היא מדינה דרומית תוססת המלאה במסגדים מפורסמים, ומהווה נקודת מפגש של שלושה אוקיינוסים, אך לא רק. בטאמיל נאדו אוהבים מאוד קפה, וזאת תוכלו לראות דווקא במסעדות הטאלי הזולות שם יגישו לכם קפה, ופחות תה. בכפר ירכו נמצא בית הקפה ההודי הראשון שהיה בבעלות הודית, וסיפורו מזכיר אגדות בהם ראש המשפחה מתחיל לגדל בחלקתו גידולים שונים כמו תבלינים, הל וקפה, ומגיע בסופו של דבר להקמת אימפריה בה עובד דור ההמשך עד היום.

כתובת:

MSP Coffee P Ltd, Moganad Estate, Semanatham P.O.

הודו מבוגרים שותים קפה

ואם אתם כבר שם:

מה, הגעתם עד לפה ולא תלכו לקודאיקאנאל (kodaikanal) ול-ואטה קנאל (Vattakanal)? נתחיל מהעיירה קודאיקאנאל, הממוקמת בגובה רב, ולכן קרירה ונעימה (מדובר בגובה של 2600 מ').

בלב העיירה יש אגם חביב (מלאכותי, אבל למי אכפת) המשמש בסיס יציאה לטרקים באיזור, ובו גם תוכלו לצאת לשייט. העיירה ואטה קנאל היא כבר סיפור אחר, היא פופולרית מאוד בקרב התיירים הישראלים, מרוחקת כשלושה קילומטרים מקודאיקאנאל, ומציעה בעיקר הרבה פשטות, כלומר מגורים בסיסיים אך שווים המספקים נוף תמידי לטבע. שימו לב – בניגוד לדרום הודו, במקומות אלו קר, הצטיידו בלבוש חם.

עוד המלצה לביקור בטאמיל נאדו היא עיר הבירה – צ'נאי (Chennai), המהווה את העיר הרביעית בגודלה בהודו. היא אמנם צפופה ורועשת, אבל שווה לעצור בה ולראות כיצד מתנהלת עיר גדולה בהודו, במיוחד כזו שלא מושכת אחריה תיירים רבים כל כך. מומלץ ללכת לפארק גינדי, בו תמצאו אתנחתא שקטה מרעש העיר, למקדש קאפאלישוואראר, בו מתקיימות תפילות רבות ולקתדרלת תומס הקדוש, שבמרתפה קבור תומס הקדוש.

כתובות:

Kapaleeshwarar Temple, 12, North Mada Street, Mylapore
Guindy National Park, Guindy Raj Bhawan, 259 Anna Salai, DMS Compound, Teynampet
San Thome Cathedral, 38 Santhome High Road, Mylapore

Araku, אנדרה פראדש

אנדרה פראדש היא מדינה בדרום מזרח הודו, המהווה את אחת המדינות הגדולות ביותר בהודו, והרביעית בגודלה מבחינת שטחה. מוקדי המשיכה של העיר אולי לא ימשכו אתכם ייתר על המידה, אבל ייחודה של העיר הוא ללא ספק מטעי הקפה האיכותיים שבשטחה, מהם אתם חייבים לטעום את 'ארקו אמרלד' (Araku Emerald) שהוא מותג של קפה אורגני שמגדל באיזור שבט מקומי.

ואם אתם כבר שם:

בעמק אראקו תוכלו גם ללמוד על אותם שבטים מבודדים החיים במקום במוזיאון המוקדש להם (Museum of Habitat), וגם לבקר במערות בורה (Borra caves), מערות נטיפים מרשימות בנות מיליון שנים.

כתובות:

Museum of Habitat, Araku Valley, India
Anatagiri Hills  ,
 Borra caves

Daringbadi, אודישה

אודישה ממוקמת במזרח הודו ומהווה יעד חדש יחסית במפת התיירות במדינה. היא עשירה בג'ונגלים, גידולי פלפל שחור, גינות כורכום, עמקים יפים ומישורים וכן בשני מטעי קפה מזן ערביקה, המתוחזקים על ידי חברת שימור הקרקע באיזור.

ואם אתם כבר שם:

התחילו את ביקורכם בבובנשוואר (Bhubaneshwar), עיר הבירה של אודישה, בה תמצאו נקודת מעבר לעיר המקדשים לינגארז' (Lingaraj) – מקדשים מימי הביניים, המאופיינים בתחריטים אירוטים. עוד מומלץ לכם לקפוץ לאגם צ'יליקה (Chilka Lake), האגם המלוח הגדול ביותר באסיה, בו ניתן לשוט ולצפות בעשרות ציפורים מקננות.

כתובות:

Lingaraja Temple, Rath Road, Bhubaneswar