9 בינואר 2018
מנחה נופה - מגזין מסע אחר

ללגום קפה אורגני משובח בגוואטמלה

גוואטמלה נוף הררי שבו מגדלים קפה

בגואטמלה תוכלו ללגום קפה אורגני משובח בעודכם זוכים לעיסוי מפנק או טיפול רייקי על גדת אגם כחול ופסטורלי עם נוף לשלושה הרי געש פעילים

אז מדוע רוב המוצ'ילרים הישראלים לא שמעו על תעשיית הקפה המשגשגת של המדינה?

שנים לאחר סיומה הרשמי של מלחמת האזרחים, גואטמלה כבר לא מאיימת, ומציעה לתיירים הרבים הנוהרים אליה מקדשים עתיקים של בני המאיה, הרי געש מרהיבים, בריכות מים בצבעי טורקיז ושווקים צבעוניים שייתנו לכם טעם של עוד.

המדינה נחשבת בשנים האחרונות לאחד מיעדי החובה לכל תרמילאי המשוטט במרכז אמריקה (רבים אף קוראים לה "היהלום שבכתר")אך כולם עוברים בין אתרי החובה, ולא תמיד עוצרים כדי לראות כיצד התפתחה במקום אחת מתעשיות הקפה הענפות ביותר שיש כיום בעולם.

גואטמלה איור

גואטמלה מורכבת ברובה מרמות הרריות וממישורים מכוסי ג'ונגלים. מה שמייחד את תנאי גידול הקפה בה הוא הגבהים ותנאי קרקע של אדמה וולקנית עשירה במינרלים, החשובה מאוד לגידול הקפה. כיום גידולי הקפה מתרכזים בשמונה אזורים, ביניהם אקטננגו והוהוטננגוק, והחשובים ביותר הם אגם אטיטלאןאנטיגואה וקובאן,כאשר לכל אזור יש טעם ייחודי ואפיון שונה.

בשונה ממדינות אחרות, בגואטמלה תהליך גידול הקפה נעשה כמו לפני 200 שנה, בצורה ידנית ולא ממוכנת, וזאת בגלל תנאי הקרקע הקשים. החקלאים קוטפים את הפירות, מעלים על הסל שנמצא על הגב, ואז יורדים מגובה רב לכיוון תחנת הקילוף. לפעמים הם עושים זאת על גבי חמורים, ולפעמים ברגל.

תעשיית הקפה בגוואטמלה נחשבת מאוד בעולם בגלל טיבה ואיכותה, ונמצאת בעשירייה הראשונה בעולם. היא מתחלקת ל-98% מזן ערביקה ו-2% מזן רובוסטה. היא החלה להתפתח כבר ב-1850, אך כיאה לתקופה, הגידול הראשוני היה איטי בשל חוסר ידע וטכנולוגיה, דבר שגרם לבעלי המטעים להיכנס לבעיות כלכליותולהסתמך על הלוואות.

בעקבות המהפכה הליברלית של גואטמלה שהגיעה ב-1871 בהנהגתו של חוסטו רופינו באריוסשפעל להפיכתה של המדינה למודרנית, השתפר הסחר, וכך החלו לחדור למדינה יבולים חדשים והתפתח הייצור, והקפה הפך לתוצר חקלאי חשוב. ב-1868 סיפקה הממשלה קרוב למיליון שתילים ליצרנים קטנים כדי לעורר את הייצורוב-1880 הוא כבר הפך לייצוא הגדול ביותר של המדינה. אך עם השנים, ובואה של מלחמת העולם השנייה, הייצוא ירד.

נקודת המפנה החלה ב-1960אז הוקם הארגון ('Anacafé' (Asociación Nacional del Café שחזונו לספק עתיד טוב יותר עבור גואטמלה דרך הקפה. האיגוד מרבה עד היום לטפח קשרים חזקים עם יצרנים לאומיים ולתמוך בעסקים, כאשר המטרה העיקרית היא חיזוק הכלכלה הלאומית דרך ייצור ויצוא קפה

כיום, קרוב ל-100 אלף חקלאים מגדלים קפה בגואטמלה, רובם משקי בית קטנים שיש להם 2-3 דונם, אותם הם מחלקים בין גידולי הקפה לשאר גידולים, כאשר עיקר הקיום שלהם הוא הקפה. אז בזמן שאתם עוברים בכל יעדי החובה, עצרו שנייה, ובקרו במקומות שייתנו לכם את ההזדמנות לטעום קפה אמיתי.

פולי קפה

Coban  

קובאן היא מהמקומות עליהם רוב המטיילים מדלגים. היא עיר גדולה, בירת מחוז אלטה ורפז (Alta Verapaz), שרוב המטיילים עוברים בה בשביל להמשיך אל היעדים לנקין (Lanquinוסמוק שמפיי (Semuc Champey).

אבל עצתנו – אל תקשיבו לכולם, כי בקובאן נמצא מרכז גידולי הקפה שבאזור. ההיסטוריה של המקום מתחילה ב-1543, אז נבנתה העיר על ידי מגדלי קפה גרמניים. הם נטעו במקום קפה והל, אך לאחר מלחמת העולם השנייה הורחקו לארצות הברית, והאמריקאים השתלטו על המקום.

אחד המקומות בהם תוכלו לראות את תעשיית הקפה הוא פינקה סנטה מרגריטה – מטע קפה פעיל, בו מתקיימים סיורים באנגלית ובספרדית, בהם תוכלו ללמוד על תהליך גידול הקפה מהשתילה ועד הקלייה. בסוף הסיור יכבדו אתכם בקפה שמיוצר במקום. בנוסף, במקום קיימת חנות מזכרות בה תוכלו לקנות פולי קפה ומוצרים נלווים.

כתובת:

Finca Santa Margarita, 3a Calle 4-12, Cobán

ואם אתם כבר שם:

כשני קילומטרים ממרכז העיירה נמצאת משתלת הסחלבים ויברו ורפז  – מקום שהפך כבר למוסד, בו תמצאו אלפי מינים של סחלבים, ביניהם הפרח הלאומי של גואטמלה – סחלב הנזירה הלבנה (Monja Blanca). עוד מקום נחמד הוא פארק נסיונל לאס ויקטוריאס המשתרע על פני שטח של 82 דונם, בו תוכלו ליהנות ממתחמי פיקניק, אתר קמפינג, מגרש משחקים לילדים ושבילי הליכה.

כתובת:

Carr Antigua de Entrada a Coban, Coban 16001 ,Vivero Verapaz

גוואטמלה אווירה

Lake Atitlan

את אגם אטיטלאן בדרך כלל אין צורך להציג.

הוא נמצא ברשימות החובה של המטיילים בגואטמלה, ובצדק. מדובר באגם העמוק ביותר במרכז אמריקה (340 מטר), שסביבו נמצאים שלושה הרי געש פעילים – אטיטלן שמגיע לגובה של 3535 מ'טולימן הנמצא בגובה של 3158 מ' וסן פדרו המתנשא לגובה של 3020 מ' וכפרים קטנים כמו סנטיאגו אטיטלןפנאחצ'לסן פדרו לה לגונה וסן מרקוס לה לגונה שייתנו לכם הצצה לדרך שבה המקומיים חיים את חייהם ומגדלים את גידוליהם שלרוב כוללים בעיקר קפה ותירס.

לקפה של אזור אטיטלאן יש טעם ייחודי בזכות צורת הגידול האורגנית שלו. אחת מהאטרקציות באיזור היא סיורים מאורגנים שייקחו אתכם לביקור בין מטעי הקפה, בהם יסבירו לכם על הזן המיוחד שיש באזור, כיצד הוא גדל ונקטף.

את הסיורים הללו תוכלו למצוא בסוכנויות הנסיעות הרבות שנמצאות סביב האגם. ואם אתם חובבי קפה אמיתייםקחו סירה ושוטו לכפר ההוליסטי סן מרקוס לה לגונה, בו תוכלו לראות כיצד גדל קפה בשיטוט קליל בשבילים בין בתי הכפר. בנוסף, כיאה למקום רוחני תוכלו למצוא טיפולי רייקי, עיסויים ושאר פעילויות רוחניות.

ואם אתם כבר שם:

קחו הפסקה קלה מהמרוץ האינסופי של הטיול ועצרו ללמוד. סביב אגם אטיטלאן נמצא מערך לימודים מרשים בו תוכלו ללמוד ספרדית בקורסים או אפילו בעזרת מורה פרטי. עוד מומלץ ללמוד במקום את ז'אנר הציור הנאיבי הפופולרי בארצות מרכז ודרום אמריקה.

כמה מהמקומות בהם תוכלו ללמוד:

ספרדית
Cooperativa Spanish School, San Pedro La Laguna
Community Spanish School, 08 calle, zona 2, San Pedro La Laguna
santa cruz spanish school, La Laguna, Lake Atitlan

ציור נאיבי
San Juan La Laguna Painting Classes – דרך האתר שלהם.

גוואטמלה אווירה

Coatepeque

טקאליק מאיה לודג' הוא מלון לא זול במיוחד, אבל שווה מאוד, הנמצא בעיירה קואטפיק. המלון ממוקם בשטחה של חווה פעילה. כאשר גולת הכותרת בו היא אפשרויות הלינה, המציעות לינה בבית החווה או בווילות בתוך היער, וסיורים במטעי הקפה של המקום.

כתובות:

Tak'alik Maya Lodge, Km 190.5 Carretera al Pacífico, Coatepeque

ואם אתם כבר שם:

במרחק של שני ק"מ תוכלו לבקר באבאח טאקאלי – פארק עתיקות של בני המאיה הנמצא בדרום מערב גואטמלה. אומרים שזהו אחד מהאתרים הראשונים של תרבות המאיה. אמנם לא כל הפארק שוחזר, אבל נמצאים בו שרידים עתיקים שבוודאי ירגשו אתכם.

כתובת:

Abaj Takalik, El Asintal