4 בינואר 2018
דן אוריאלי - מגזין מסע אחר

אינדונזיה: הקפה הכי אקזוטי

אינדונזיה 2 אנשים שותים קפה

ג'אווה, האי הגדול באינדונזיה, הפך כבר מזמן לשם נרדף לקפה. אפילו שפת התכנות הנושאת שם זה מתהדרת בלוגו עם כוס קפה מהביל. בין שלל סוגי הקפה האינדונזי תוכלו למצוא קפה שנשכח כמה שנים במחסנים וקפה המיוצר מפולי קפה שנאספו מצואת חיות. ואולי תתפלאו לשמוע, אבל מדובר באחד מסוגי הקפה היקרים ביותר בעולם.

13,466 איים (יש ויכוח תמידי על המספר המדויקיש באינדונזיה, 139 הרי געש, 742 שפות וניביםכ-300 קבוצות אתניות והלטאות הכי גדולות בעולםמילא כל זה, אבל בקיץ האחרון הכריזה הרשת החברתית אינסטגרם כי ג'קרטה הבירה היא העיר שבה נעשו הכי הרבה תיוגי אינסטגרם בעולם. זה כבר מרשיםנכון?

מדינת איים עצומה זוהמשתרעת בדרוםמזרח אסיההיא לא רק פסיפס גיאוגרפי מרתק אלא גם קולאזאנושי אדיר המורכב ממאות קבוצות אתניות שונותיש סיבות רבות לכך שתייריםסוציולוגיםאנתרופולוגים,הרפתקנים וסופרים מוקסמים ומרותקים כבר מאות שנים ממקום זה. ההיסטוריה האנושית של אלפי איים אלו גם היא מרתקתבין אוסטרליה להודו, שלטו בה במרוצת הדורות ממלכות רבות לצד שבטים זעירים כאשר כיום האסלאםאשר הגיעה לאיים כבר במאה ה-8, היא הדת השלטת (כ-88%) וזוהי המדינה בעלת מספר המוסלמים הגדול ביותר בעולםעם מעל 220 מיליון מוסלמיםשאר התושבים הם נוצרים (כ-9%), בודהיסטים (2%) והינדים (1%). כמדינה מוסלמית היא אינה מקיימת יחסים עם ישראללפחות לא באופן רשמיאך ישראלים יכולים לבקר בה בקבוצהכך או אחרתעבור ישראליםהדרך היעילה ביותר לטייל במדינה היא בטיולים מאורגנים.

אינדונזיה איור

בתקופה הקולוניאלית תבלינים היו מצרך חשוב ויקר באירופהכשהגיעו הפורטוגלים לאזור האיים בשנת 1505במסגרת חיפוש אחר תבליניםהם מצאו מספר רב של מדינות קטנות וחברות שבטיות שהיו חשופות להשתלטותהרצון לשלוט בסחר התבלינים הביא גם לחדירת ההולנדים לאזור החל מ-1596 בעזרת חברת הודו המזרחית המאוחדת (להבדיל מהחברה הבריטית בעלת אותו השם), אשר ייסדה תחנות סחר ושלטה ברוב איי האזור באמצעות מושלים ונסיכים מקומיים. הפרלמנט ההולנדי העניק לחברה מונופול, למשך 21 שנים, לנהל את המושבות ההולנדיות באסיה והמסחר איתהמעניין לציין כי היה זה התאגיד הרבלאומי הראשון בעולם והחברה הראשונה בעולם שהנפיקה מניות והחברה נותרה גורם כלכלי משפעי במשך מאתיים שנה.

בשלהי המאה ה-17 החלו מהגרים הולנדיםשהגיעו לאי הגדול של אינדונזיהג'אווהלגדל שיחי קפהבמהלך מאה השנים שלאחר מכן הפכה ג'אווה ליצרנית הקפה הגדולה בעולםאך מחלות שתקפו את העצים (חלדון)גרמו לירידה משמעותית בתפוקהכדי להתגבר על הבעיה שתלו התושבים את שיחי הרובוסטה העמידים והחזקים יותר. רק בשנים האחרונות החלה הממשלה האינדונזית לעודד חקלאים לחזור לזן ערביקה העדיןמאז ועד היום הפך השם ג'אווה לשם נרדף לקפהבשנים האחרונות השתמשו במותג גם לשפת מחשבשהלוגו שלה הוא ספל קפה.

את עצמאותה קיבלה אינדונזיהרשמיתבשנת 1949. במשך מלחמת העולם השנייה מנעה הולנד מהאימפריה היפנית ייבוא נפט מאינדונזיהדבר שגרר התקפה והשתלטות יפנית על האיים בשנת 1942. יהודי אינדונזיהאחת הקהילות היהודיות הקטנות ביותר באזור המזרחהושמו במחנות בתקופה זו. היפנים כוננו ממשלה משתפת פעולה מקרב אנשי המפלגה הלאומית האינדונזית וב-1945 הוכרזה עצמאות אינדונזיהההולנדים לא הכירו בהכרזה ובמשך שנים התחוללה במדינה מלחמת גרילהלחץ בינלאומי אילץ את הולנד להכיר לבסוף בעצמאות המדינהוב-27 בדצמבר 1949 סוקרנו (Sukarno) הפך לנשיאה הראשון.

חיה באינדונזיה

הכלכלה האינדונזית היא הכלכלה הגדולה בדרוםמזרח אסיההחקלאות מהווה חלק כלכלי עיקרי כאשר האורז הוא החשוב שבגידולים ואחרים הם קפה , תבלינים וגומיאינדונזיה היא מפיקת נפט מרכזית במזרח אסיהובנוסף לכך האיים עשירים במרבצים של גז טבעי,  בדיל,  נחושת וזהבגם תעשיית התיירות מתפתחת מאוד בשנים האחרונות.

כיאה למדינה שהאיים שלה פרוסים על פני אוקיאניה ואסיהאפשר למצוא בה נמריםקופים ופילים לצד קנגורו וציפורי גן עדןאל חלק מכל הטוב הזה לעתים כמעט בלתי אפשרי להגיעמצד שניישנם אזורים תיירותיים להפליא שבהם תמצאו תשתיות מפנקות לתייראנחנו נתמקד הפעם בחלק מהאיים השונים מאוד זה מזה,ובקפה שלהם.

אינדונזיה הפיקה כ -600,000 טונות של קפה בשנת 2016 (כ-5% מתפוקת הקפה העולמית), כאשר מתוכם כ-30%סופקו לצריכה מקומית. הצריכה המקומית של קפה גדלה בקצב רב יותר מאשר הגידול בייצור הקפהבין אם ביותר מ-200 סניפי סטארבקס הקיימים ובין אם בכמות בתי הקפה המקומיים הרבים הנפתחים כל הזמןמתוך הקפה אשר יועד לייצואכ-25% היו פולי ערביקה והשאר רובוסטהבאופן כללי וכולנני – ערביקה אינדונזית היא בעלת חומציות מעודנתטעמים עשירים של רגביםטבק ותבליניםגוף מלא נוכחות ואפטרטייסט ארוך ומתמשך.

ג'אווה

האי המאוכלס והצפוף ביותר בעולם כולו. לא פחות מ-125 מיליון תושבים מאכלסים את המקום שנחשב הלב הפועם של אינדונזיה מבחינה פוליטית ותרבותית וכאן נמצאת בירת אינדונזיה, ג'קרטהלצד הצפיפות בערים,עם מסעות השופינג לצד חיי הלילה השוקקים, מציע האי מפגשים מסעירים עם הרי געש פעיליםאגמים שלווים,ג'ונגלים עבותים וגם שפע של אתרים ארכיאולוגיים. חובבי המקדשים לא יוותרו על שני אתרים מיוחדיםמקדש פרמבנאן (Prambanan) ההינדואיסטישהוקם במאה התשיעיתהמתהדר בתבליטים נהדרים שמספרים את סיפורי וישנו, והמקדש הבודהיסטי בורובודור (Borobudur) המוקף בהרים ונחשב לאחד הגדולים מסוגואשר מאכלס  למעלה מ-2,600 תבליטים ו-500 פסלי בודהה.

לקפה הגדל בג'אווהשמעובד בשיטה הרטובהיש גוף בינוני יחסית והוא בעל חומציות קלההוא פחות מתאים באופיו לקפה האינדונזי ה"קלאסי", ובמיוחד לקפה מסומטרה ומסולאוסי שיש להם גוונים תבלינייםבתקופות מסוימות לא הצליחו המקומיים לשווק את כל הקפה שלהם וכתוצאה מכך נאלצו לאחסן את הקפה במחסנים למשך שנתיים עד שלוש (ובמקרים קיצוניים עד עשר שנים), מה שגרם לקפה להתיישןכמו במקרים רבים אחריםהחיסרון הפך ליתרון – וטעם הקפה השתפרהיישון שחרר את החומציות שנותרה בפוליםטעמי התבלינים הובלטו וגוף הנוזל שהופק הפך מלא עוד יותר, כמעט כמו סירופהמנהג הזה עודנו קיים וכיום משתמשים גם בסוגים שונים של תהליכי "האצתהתיישנות למיניהםקפה אינדונזי מיושן לרוב יקר מעט מהקפה הרגיל.

הכנת קפה באינדונזיה

סומטרה

את כל הטוב שיש בג'אווה תמצאו גם בסומטרה אבל באופן אחרהחופים אפילו קסומים יותרהמעיינות החמים פוטוגניים יותר וחיות הבר קרובות אליכם יותרכאןבאי השני בגודלו באינדונזיהתמצאו אוצר טבע נוסף, אגם טובה  (Danau Toba), שגיאולוגים מכנים אגם לוע – אגם שנוצר בלוע הר געש שהפסיק להיות פעילהוא גם הגדול מסוגו בעולםכ-100 ק"מ לאורכו ו-30 ק"מ לרוחבוובמרכזו מצוי איאת הקפה המגיע מאזור אגם זה תוכלו למצוא בימים אלו בבתי קפה קטנים המתמחים בקלייה בתלאביב, ואם יצא לכם לטעום ממנו בהחלט תוכלו להבין מדוע שמו הולך לפניו.

אם אתם חובבי מעיינות חמיםההמלצה היא לבקר באזור פנגורואן (Pangururan) , אך ראו הוזהרתם  טבילה ממושכת לא מומלצת בשל החום העזרוצים עודודאי תשמחו לשמוע שעל האי תמצאו גם מצודות יפותכפרים מסורתייםאתר קבורה מרשים הכולל פסלי ענק קדומיםוטיולי ספארי בשמורות הטבע בעקבות פיליםנמרים ושאר חברים.

ויש גם חרא של קפה

קופי לואק (באינדונזיתקוֹפִּי –  קפה;  לוּאָק –  גחן דקלים אסיאתיהוא קפה המיוצר מפולי קפה שעברו במערכת העיכול של החיות האלהגחנים (genet באנגלית). לפי סיפור עממי את הקפה הזה גילו הילידים שבסומטרה אחרי שלא הורשו לקטוף את פירות הקפה מהמטעים של המתיישבים ההולנדים במאה ה-18. הם צפו בגחני הדקלים אוכלים את פירות שיח הקפה (והרי פולי קפה הם גרעיני הפירות הללוומפרישים אותם בצואה שלהםהם החלו לאסוף את הפוליםלשטוף אותם ולהכין מהם משקה קפהוגילו שטעמו טוב יותר.

כיום זהו אחד מסוגי הקפה היקרים ביותר בעולם.

סוגי קפה באינדונזיה

באלי

ראיתם פעם דרקון אמיתילא?! אז באזור באלי תינתן לכם ההזדמנותדרקון קומודו היא לטאת הכוח הגדולה ביותר בעולם והיא נמצאת רק באזור זה (באלי הוא גם אי וגם מחוז). הלטאה הזו התגלתה לעיניים מערביות לפני קצת יותר ממאה שנהאורכה יותר משלושה מטרים והיא מסוגלת לטרוף חזירי ברכבשים ואפילו בני אדם.הפלא האינטליגנטי הזה נחשב לטורףעלוהמקום הטוב ביותר לפגוש בו הוא בפארק הלאומי קומודו (Taman Nasional Komodo) המשתרע על פני כמה אייםבהם איי קומודו.

חלקים מבאלי נראים כמו גלויות שעברו פוטושופ  נהרותג'ונגליםאגמיםחופים והרי געש כלכך מרהיבים ביופיים שלפעמים זה נראה מבוים לסרט טבעגם אחד מהרי הגעש הידועים במדינה נמצא כאן – אגונג (Agung) – המתנשא לגובה של למעלה מ-3000 מטרים והוא גם המקום הגבוה ביותר בבאלי כולההיות והוא הר געש פעילמעת לעת מיתמר עשן מלועואפשר גם אפשר לטפס אל פסגתואבל קחו בחשבון שמדובר במשימה מפרכת.

אל דאגה אם אתם לא טרקרים או בעלי פחד גבהיםבחופים היפים ובתי המלון המענגים של מפרץ ג'ימברן(Jimbaran) תוכלו לרבוץללגום בירה ולגלוש על הגליםהליכה קצרה תוביל אתכם לכפר דייגים קטן בעל שוק מקומי נחמדוהליכה מעט ארוכה יותר תביא אתכם לגואה גאג'ה (Goa Gajah) – מערת הפיל שהכניסה אליה מפוסלת כלוע של פיל ענקלא רחוק מהמערה תמצאו את הכפר טמפאקסירינג (Tampaksiring) , ביתו של מקדש עתיק אשר בשטחו נובע מעיין שמייחסים לו תכונות ריפוי.

בנוסף לכל אלו האי מלא במקדשים באלינזיים רבים אשר מעת לעת נערכים בהם טקסים ופסטיבלים דתיים,צבעוניים וססגונייםבמרכז האי שוכנת העיירה אובוד  (Ubud), מוקד תיירותי המוכר כמרכז תרבותי ואמנותי שסביבו כפרים ןבהם שווקיםמקדשיםמופעי מחול מסורתי ואווירה כללית של מנהרת זמן קסומה.

הכותב הוא בעליו של בית הקפה נחת בתל אביב nahatcafe.com