29 באוקטובר 2019
מיכל ישראלי | mako 

7  מיתוסים על קפה שהגיע הזמן להפריך

יום הקפה

קפה הוא אחד המשקאות האהובים והפופולריים ביותר בישראל ובעולם כולו, ולאורך השנים נקשרו לשמו לא מעט מיתוסים, שמועות ואגדות שביניהם לבין האמת לא תמיד יש קשר.

החלטנו לעשות לכם סדר ולנפץ כמה מהם!

בואו נודה בזה – רובנו לא מסוגלים לפתוח את היום ללא כוס קפה

המשקה המענג ששמו קפה הפך כבר לסמל סטטוס, ולכל אחד ואחת מאיתנו יש את ההעדפות המאוד מסוימות שלו. אבל קפה וקפאין מלווים גם בהרבה מיתוסים והשערות לא נכונות. לכבוד יום הקפה הבינלאומי – באנו לעשות סדר.

הנה 7 מיתוסים על קפה שהגיע הזמן לנפץ:

קפה אחה"צ ימנע מכם להירדם

תלוי מתי אתם שותים את הקפה שלכם. קפאין מפורק ומסולק מהגוף די מהר, כך שתוך 4 עד 7 שעות 75% ממנו כבר לא יהיה אצלכם במערכת. אז  כוס קפה לאחר ארוחת הצהריים? אין שום בעיה. בנוסף – הקשיבו לגוף שלכם.

לכל אחד ואחת מאיתנו ישנה רגישות שונה לחומרים שונים, ולכן יכול מאוד להיות שגם כוס קפה בערב לא תפריע לשנת הלילה שלכם. אם כן – הימנעו מכך.

קפה נטול קפאין הוא.. נטול קפאין?

אין אפשרות לייצר קפה ללא כמות קטנה של קפאין, אבל הוא מכיל כמות קטנה בלבד. כוס של קפה נטול קפאין תכיל לפחות 99% פחות קפאין מאשר כוס קפה רגילה.

קפאין הוא ממכר

המיתוס הזה נכון רק חלקית. צריכת קפאין יומיומית אכן תגרום לגוף שלנו לפתח בו תלות מסוימת, וכל מי ששותה קפה על בסיס יומיומי בוודאי מכיר היטב את תסמיני ה"גמילה" הקלים ממנו, כמו כאבי ראש או עצבנות זמנית.

יחד עם זאת, קפאין לא מוגדר באופן רשמי על ידי מומחים כחומר ממכר, מכיוון שלצריכה שלו אין השפעות שליליות על ההתנהגות או אורח החיים.

קפה עלול לגרום להתייבשות

קפאין הוא אומנם חומר משתן, אך ההשפעה שלו זמנית ולא גורמת לעלייה משמעותית בנפח השתן – לכן הוא אינו גורם בפועל להתייבשות. בנוסף, כשאנחנו שותים קפה אנחנו גם שותים מים, ובניגוד לדעה הרווחת – גם המים בקפה לגמרי נחשבים בצריכת הנוזלים היומית שלנו. רוצים להיות בטוחים? על כל כוס קפה שתו עוד כוס של מים.

קפה מאבד את הטריות בקפסולות

אין שום סיבה שקפה יאבד מטריותו בקפסולות. קפסולות למכונות קפה הן אטומות לאוויר, והקפה שבתוכן נטחן מיד לפני שהוא נארז בתוך הקפסולה, כך שהטעם והארומה העשירים נשמרים.

לקפה אין ערך תזונתי

למרות שכמויות השומנים, חלבונים ופחמימות בקפה הן זניחות, פולי הקפה עשירים בנוגדי חמצון (שמסייעים במניעת מחלות ובעיכוב תהליכי הזדקנות), ויטמינים ומינרלים.