7 בינואר 2018
הדס תורג'מן - מגזין מסע אחר

קואופרטיב הנשים של הונדורס

הונדורס בית קפה ברחוב

קפה הוא ענף הנשלט ברובו על ידי גברים, אך קואופרטיב הנשים של הונדורס הצליח לשנות את התמונה המוכרת

הנשים הן שמייצרות קפה ומשווקות אותו לעולם מחוותיהן בדרום הונדורס ואת הכסף שהן מרוויחות הן משקיעות בבריאות, תזונה וחינוך הדור הבא. סיפור אופטימי על נשים שמובילות שינוי, ובדרך גם מצילות את המדינה.

השם "הונדורס" הוא כנראה לא הראשון שיעלה בראשו של התייר הישראלי הממוצע בתור יעד אפשרי לטיול.המדינה המרכז אמריקאית זכתה לשם רע למדי בהיסטוריה – היא הראשונה אי פעם שזכתה לכינוי המפוקפק "רפובליקת בננות", והיא מעוררת ברבים אסוציאציות כמו פשיעה, סחר בסמים או אסונות טבע ("בזכות" הוריקן קשה ביותר שפגע בה בשנת 1998). אך למרות שלא יצא לה שם של יעד אטרקטיבי במיוחד, הונדורס היא אחד המקומות היותר שווים לבקר בהם

מדובר בארץ שבה מזג האוויר בדרך כלל נעים לטיול, היא אינה יקרה, לא מתוירת מדי, ולמרות שעם השנים נגרמו לה נזקים אקולוגיים רבים (בעיקר הרס של לא מעט מיערות הגשם שבה), עדיין יש בה יערות פראיים, הרי געש ורצועת חוף ארוכה ויפהפייה, המומלצת במיוחד לחובבי הצלילה,וגם מגוון גדול של בעלי חיים כמו קופים מסוגים שונים, ציפורים טרופיות, איגואנות, פומות ועוד. ביקור בהונדורס הוא הזדמנות להכיר את הצד הפחות מתועש של העולם ולפגוש חיים פשוטים יותר, שאינם דומים לשום דבר שאנחנו חווים בחיי היום יום שלנו בישראל, או במדינות מערביות אחרות.

כמדינה קתולית שמרנית, שנחשבת ללא מפותחת יחסית, הונדורס לא מצטיינת במתן זכויות והזדמנויות שוות לגברים ולנשיםלמרות שלעתים קרובות הנשים הן אלו שדואגות לפרנסת בני הבית. גם בענף הייצור הכי גדול שלה, הקפה, התעשייה נשלטת לחלוטין על ידי גברים שמנהלים אותה. הנשים מהוות כוח עבודה משמעותי שבלעדיו התעשייה כנראה לא הייתה יכולה להתקיים, אך התפקידים הגדולים והכוח נמצאים בידי הגברים.

נשים רבות מספרות כי התרבות הגברית רואה בהן רק כלי לילודה ולעבודה קשה, ובעקבות כך חלק לא מבוטל מהן גם סובל מאלימות, מזלזול והשפלה מצד בעליהן, וכתוצאה מכך הן נידונות כמעט תמיד לחיי עוני.

הונדורס איור

מול המציאות המייאשת הזו, קמה אחת התופעות המסקרנות ביותר במדינהקואופרטיב Comucap, המייצר בעיקר קפה (וגם ג'ל אלוורה, בהיקף קטן יותר) שבו קרוב ל- 290 נשים שהגיעו מרקע בעייתי, עני וקשה יום מנהלות את חוות גידול פולי הקפה, הממוקמות ב-16 אזורים במחוז לה פאס שבדרוםואחראיות לכל שלבי הייצור שלוהחל בגידול והקטיף ועד לאריזה והייצוא לרחבי העולם בתהליך של סחר הוגן – ללא התערבות של גורמים חיצוניים, תאגידים או מתווכים אחרים שזוכים לנתח משלהם מהרווחים, שמגיעים לנשות הקואופרטיב במלואם.

הקפה אורגני, ובחוות הגידול לא נעשה שום שימוש בכימיקלים. אזורי הגידול ההרריים אידאליים לקפה איכותי, מכיוון שיש בהם מזג אוויר טרופי, אדמה פורייה ואיזון מושלם בין שמש לצל.

הונדורס מגורים

הקואופרטיב נולד בשנת 1993, והתחיל מתחנת רדיו קהילתית ואלטרנטיבית שהקימה אחת המייסדות, דולסה מרלן קונטרראס. היא ושותפתה, אדינה לופז מנואלס, החליטו לדבר בתכניות הרדיו שלהן על זכויות נשים ועל הרצון שלהן להילחם כדי להשיג שוויון, פרנסה ובטחון אישי.

השתיים קיבלו עשרות פניות של נשים שחוו התעללות מצד בני זוגן, והגיעו להחלטה שהגיע הזמן להתגבר על התלות בגברים, ולהשיג עבודות שלא תמיד היו פתוחות בפניהן.

המיזם הייחודי מצליח, מדי יום מאז הקמתו, לסייע לנשים מקומיות להתפרנס בכבוד, לחזק את תחושת הערך העצמי שלהן, ללמד אותן כיצד לנהל עסק, להרוויח כסף שיאפשר להן לשלוח את ילדיהן לבית הספר ובסופו של דבר, להשיג להם ולעצמן חיים טובים, עצמאיים ובריאים יותרכל הילדים של נשות הקואופרטיב הולכים לבית הספר, עניין שאינו מובן מאליו בכלל במדינה.

כמי שהיו עקרות בית כל חייהן, נשות הקואופרטיב לא ידעו בתחילת הדרך דבר על ייצור קפה. הן למדו איך להקים את החווה מהשלבים הבסיסיים ביותר, ואת תהליך העבודה משלב בחירת הזרעים, שתילה נכונה, מדידת המרווחים בין השתילים, בחירת הפירות המתאימים לקטיף, הוצאת הפולים, ייבוש, טחינה ועד אריזת המוצר המוגמר ובקרת איכות.

אננסים

חואנה סוביליון, נשיאת Comucap: "תמיד חשבנו שכנשים אין לנו הזדמנויות וזכויות, ושכמו שהגברים אמרו לנו, אנחנו טובות רק כדי ללדת. כשהייתי מגיעה הביתה, הייתי מתקבלת במכות. אמרתי לבעלי שיום יבוא ואוכיח לו שיש לי ערך כאישה. אחרי שקיבלנו הכשרה ולמדנו הכל על קפה, ייצאנו בהתחלה 50 שקים.

בשבילנו זה היה המון והתרגשנו מאוד, כי ידענו ששעתנו כנשים הגיעה. הקפה הוא האפשרות הגדולה ביותר לחולל שינוי בחיינו, ובזכותו ובזכות הקונים יש לילדים שלנו חיים שונים".

מטעים בהונדורס